Aktualności

Bolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinę
Bolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinę

Trzy medale Unitas Durat dla nestorów z Torunia i Bydgoszczy

Gra na instrumentach i pisuje wiersze, a jako uzdolniony cieśla przez lata szkolił młodzież oraz brał udział w budowie wielu toruńskich obiektów, m.in. Książnicy Kopernikańskiej.  Bolesław Siołkowski, utalentowany mieszkaniec Torunia obchodzi dziś (16 lutego) setne urodziny. W ostatnich dniach marszałkowskie medale dla najstarszych mieszkańców województwa otrzymała także Helena Cieślewicz z Bydgoszczy oraz stulatka z Torunia -Aleksandra Kwiatek.

 

Medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis od 2018 roku przyznawane są przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego najstarszym mieszkańcom regionu, którzy ukończyli sto lat. Do tej pory uhonorowaliśmy 162 seniorów, ich historie można poznać na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

 – W ten sposób dziękujemy za świadectwa, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

16 lutego swoje setne urodziny świętuje Bolesław Siołkowski. Mieszkaniec Torunia będąc mistrzem ciesielskim uczył fachu młodzież i pracował przy budowie wielu obiektów na terenie miasta. Przez lata mieszkał w Lubiczu (powiat toruński), gdzie po wojnie przeprowadził się z rodzinnej wsi Rudaw w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Od młodości śpiewał i grał na wielu instrumentach, m.in. skrzypcach oraz akordeonie. Pisuje także wiersze i interesuje się polityką. Codziennie czyta gazetę Nowości, która od lat prenumeruje. Nestor jest ojcem ośmiorga dzieci, czterech córek oraz czterech synów, z których jeden przejął po ojcu zamiłowanie do muzyki.

 

Helena Cieślewicz urodziła się w Woli Blakowej (powiat łódzki). Z centralnej Polski do naszego regionu przeniosła się za sprawą męża, bydgoszczanina, którego poznała podczas wojny. Przez lata pracowała w bydgoskim Przedsiębiorstwie Robót Instalacyjno-Montażowym. Jej pasją jest ogrodnictwo, dawniej sporo czasu spędzała na działce, gdzie zajmowała się roślinami i zwierzętami. To skromna, ciepła i wrażliwa osoba, dla której zawsze duże znaczenie miała rodzina. Wiele radości sprawiają jej odwiedziny wnuków i prawnuków.

 

Od ponad 16 lat Aleksandra Kwiatek aktywnie uczestniczy w zajęciach organizowanych przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Toruniu. Przez okres ten seniorka stała się ważną postacią dla społeczności ośrodka, w którym jako osoba towarzyska i pogoda nawiązała wiele przyjaźni. Seniorka pochodzi z otoczonej jeziorami miejscowości Ciche w powiecie brodnickim. Po drugiej wojnie światowej przeniosła się do Torunia, gdzie przez lata pracowała jako suwnicowa. Mieszka z córką Ireną oraz zięciem. Setne urodziny jubilatka obchodziła 19 stycznia.

 

Wszystkim uhonorowanym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis stulatkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych lat pełnych zdrowia i spokoju!

 

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, którzy do tej pory nie otrzymali medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.  Ze względu na epidemię Covid-19 zmieniliśmy zasady wręczania medali. Wyróżnienia wręczamy jubilatom przy zachowaniu wszelkich zasad reżimu sanitarnego lub przekazywane opiekunom seniorów. 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 lutego 2021 r.

 

Aleksandra Kwiatek, fot. Archiwum DDPS w ToruniuAleksandra Kwiatek, fot. Archiwum DDPS w ToruniuAleksandra Kwiatek, fot. Archiwum DDPS w ToruniuAleksandra Kwiatek, fot. Archiwum DDPS w ToruniuAleksandra Kwiatek, fot. nadesłane przez rodzinęBolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinęBolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinęBolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinęBolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinęBolesław Siołkowski na obrazie, fot. nadesłane przez rodzinęBolesław SIołkowski w młodości, fot. nadesłane przez rodzinęBolesław Siołkowski z medalem, fot. nadesłane przez rodzinęHelena Cieślewicz z rodziną, fot. nadesłane przez rodzinęHelena Cieślewicz, fot. nadesłane przez rodzinęHelena Cieślewicz, fot. nadesłane przez rodzinę