Aktualności

Fot. Daniel Pach
Fot. Daniel Pach

Drogi, kolej, tabor, pasażerowie

Na Kujawach i Pomorzu mamy blisko 17 tysięcy kilometrów dróg o twardej nawierzchni oraz 1,2 tysiąca kilometrów czynnych linii kolejowych. Jesteśmy w pierwszej piątce województw jeśli chodzi o gęstość sieci kolejowej (6,7 km na 100 km kwadratowych), a także w krajowej czołówce pod względem liczby obsługiwanych linii komunikacji autobusowej i liczby korzystających z nich pasażerów.

 

Najnowsze dane o rodzajach transportu, sieci komunikacyjnej, taborze transportowym oraz przewozach ładunków i pasażerów w kraju i naszym regionie zawiera opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego „Transport – wyniki działalności w 2015 r.”

 

Na koniec 2014 roku na Kujawach i Pomorzu mieliśmy blisko 17 tysięcy kilometrów dróg o twardej nawierzchni (94,4 km na 100 km kw.). Wśród nich 1,2 tysiąca kilometrów to drogi krajowe (w tym 200 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych), 1,7 tys. km – wojewódzkie, 6,7 tys. km. – powiatowe i 7,3 tys. km. – gminne. Kierowcom i mieszkańcom służy 1168 mostów i wiaduktów oraz 23 tunele i przejścia podziemne. W regionie jeździ w sumie półtora miliona pojazdów, w tym 1,1 miliona samochodów osobowych. Jesteśmy w czołówce jeśli chodzi o liczbę motocykli (39 na 1 tys. ludności – 2. miejsce) i motorowerów (40 na 1 tys. ludności – 3. miejsce).

 

W Kujawsko-Pomorskiem eksploatowanych jest 1,2 tysiąca kilometrów linii kolejowych (blisko połowa to linie zelektryfikowane). Zajmujemy piątą pozycję w kraju (ex aequo z województwem pomorskim) jeśli chodzi o długość linii w przeliczeniu na 100 km kwadratowych (z wynikiem 6,7 km).

 

Przedsiębiorstwa z regionu prowadzące regularną działalność w ruchu krajowym i międzynarodowym (poza przedsiębiorstwami komunikacji miejskiej) obsługują 1679 linii o łącznej długości prawie 82 tysięcy kilometrów. W ubiegłym roku z ich usług skorzystało prawie 47 milionów pasażerów. Więcej tego rodzaju połączeń i korzystających z nich pasażerów mają tylko przedsiębiorstwa z województwa mazowieckiego (2,3 tysiąca linii i 61,5 miliona pasażerów).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 sierpnia 2016 r.