Aktualności

Ulica Magazynowa to ważna arteria łącząca inowrocławski dworzec kolejowy z solankami, fot. Andrzej Goiński
Ulica Magazynowa to ważna arteria łącząca inowrocławski dworzec kolejowy z solankami, fot. Andrzej Goiński

Magazynowa w Inowrocławiu do przebudowy

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, władze Inowrocławia oraz PKP S.A. będą wspólnie działać na rzecz realizacji projektu przebudowy ulicy Magazynowej w Inowrocławiu. W poniedziałek (22 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim zawarto porozumienie w tej sprawie, które przewiduje zaliczenie trasy do kategorii dróg wojewódzkich. Zmiana zarządcy drogi umożliwi miastu pozyskanie wsparcia na realizację inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Ulica Magazynowa w Inowrocławiu jest drogą publiczną kategorii gminnej o długości około 1,2 kilometra, przebiegającą wzdłuż linii kolejowej od ul. Dworcowej do ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza. Trasa łączy drogę krajową nr 25 z drogą powiatową, jest także ciągiem komunikacyjnym między dworcem PKP a Parkiem Solankowym, zmodernizowanym dzięki środkom z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

 

Porozumienie o współpracy i współdziałaniu przy realizacji projektu przebudowy drogi podpisali 22 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa i prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Dokument jest wstępem do realizacji czynności niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. Chodzi przede wszystkim o zaliczenie tej trasy do kategorii dróg wojewódzkich, co umożliwi ubieganie się o wsparcie ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, a także uregulowanie stanu prawnego gruntów pod drogą, które w tej chwili znajdują się w wieczystym użytkowaniu PKP.

 

– Magazynowa to ważna droga z punktu widzenia nie tylko mieszkańców Inowrocławia, ale też całego województwa. Także dlatego, że w pobliżu powstanie inny ważny element komunikacyjny czyli węzeł przesiadkowy, który połączy komunikację kolejową z miejską – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

– Nasze drogi wojewódzkie w rejonie Inowrocławia zostały wyremontowane w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Aby poprawić komunikację w mieście oraz umożliwić wykorzystanie środków na ten cel z RPO, samorządowe władze regionu i Inowrocławia podjęły decyzję o przejęciu przez województwo ulicy Magazynowej oraz jej remoncie – mówi wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

– Jako miasto Inowrocław realizację tego zadania bierzemy na siebie. Pokryjemy wszystkie koszty związane z wkładem własnym i przygotowaniem projektu przebudowy, poprowadzimy też nadzór nad realizacją inwestycji – tłumaczy prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

W ramach przebudowy ulicy Magazynowej planuje się między innymi budowę parkingów, chodnika i ścieżki rowerowej. Pula środków na budowę i modernizację dróg wojewódzkich w Inowrocławiu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wynosi 1,5 miliona euro.

 

Czytaj też: Na budowę i modernizację dróg

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 sierpnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia 2016 r.

 

Uroczystość podpisania porozumienia w sprawie przebudowy ul. Magazynowej w Inowrocławiu, Fot. Andrzej GoińskiUroczystość podpisania porozumienia w sprawie przebudowy ul. Magazynowej w Inowrocławiu, Fot. Andrzej GoińskiUroczystość podpisania porozumienia w sprawie przebudowy ul. Magazynowej w Inowrocławiu, Fot. Andrzej GoińskiUroczystość podpisania porozumienia w sprawie przebudowy ul. Magazynowej w Inowrocławiu, Fot. Andrzej Goiński