Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Tradycyjne przysmaki na święta

Żurek, biała kiełbasa czy mazurki – bez nich nie wyobrażamy sobie wielkanocnego stołu. Zapraszamy do przygotowania tych potraw według przepisów z naszej regionalnej Listy Produktów Tradycyjnych. Wykonane samodzielnie według starych, sprawdzonych receptur będą świetnie smakować w święta.

– Święta to także spotkania przy wspólnym stole i smakołyki przyrządzane przez nasze mamy czy babcie. Niektóre z nich pamięta się przez całe życie. Przygotowując świąteczne, potrawy warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów. Receptury na produkty z naszego regionu, wpisane na ministerialną Produktów Tradycyjnych, reprezentują bogate i wciąż żywe dziedzictwo kulinarne Kujaw i Pomorza – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na ogólnopolskiej ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 95 wyrobów i potraw z naszego regionu. Ostatnim produktem wpisanym na listę w kwietniu 2021 roku są kujawskie grzybki wigilijne, zgłoszone przez Danutę Jaskólską z gminy Bądkowo (powiat aleksandrowski).

Z naszej Listy Produktów Tradycyjnych na Wielkanoc warto skorzystać z przepisów na:

Wszystkie produkty z Kujawsko-Pomorskiego wpisane na listę na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zachęcamy, aby wybierając produkty na wielkanocne stoły, sięgnąć po wyroby lokalnych przedsiębiorców – chociażby tych, którzy oferują swoje produkty w sklepie internetowym Lokalna Żywność. Wczoraj (13 kwietnia) przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu odbył się jarmark, na którym można było kupić i spróbować przysmaków wprost od dostawców z naszego regionu.

Przypominamy, że na Listę Produktów Tradycyjnych mogą być wpisane produkty rolne, artykuły spożywcze i napoje spirytusowe:

  • których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji,
  • będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane,
  • stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.

Wnioski o wpis produktu na listę składa się do Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje ich oceny. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i uaktualnienie. Lista jest publikowana na bieżąco na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Szczegóły jak zarejestrować produkt tradycyjny).

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

14 kwietnia 2022 r.