Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk
Fot. Łukasz Piecyk

Tradycyjne przepisy na wiosnę

Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego czy może zupa szczawiowa? Zachęcamy do skorzystania z przepisów na potrawy znajdujące się na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych. Do przygotowania niektórych z nich można wykorzystać rośliny rosnące wiosną w ogrodzie lub na łące.

– Produkty, które reprezentują województwo na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych to część bogatego i wciąż żywego dziedzictwa kulinarnego Kujaw i Pomorza. Niektóre z nich możemy przygotować we własnym domu z produktów sezonowych. Zachęcam do skorzystania z tych tradycyjnych przepisów, przywołujących nierzadko smaki dzieciństwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 Na ogólnopolskiej ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już ponad 80 wyrobów i potraw z naszego regionu. Produkty z Kujawsko-Pomorskiego wpisane na listę tutaj.

Wiosenne przepisy z naszej Listy Produktów Tradycyjnych :

  • mniszek bronisławski (syrop z kwiatów mniszka lekarskiego, zgłoszony przez Mariolę Woźniak, Koło Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre (powiat radziejowski),
  • szczawiówka (zupa szczawiowa, zgłoszona przez Renatę Dzik, Koło Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre (powiat radziejowski).

 

Czytaj też: Przepisy z tradycją

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

17 maja 2018 r.