Aktualności

Przystanek JPII „Wiara, kultura, dobro”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Przystanek JPII „Wiara, kultura, dobro”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Toruńskie spotkanie młodych

W przestrzeni Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży przy Woli Zamkowej w Toruniu odbył się adresowany do młodych ludzi Przystanek JPII „Wiara, kultura, dobro”– z panelami dyskusyjnymi (ekologia, sztuczna inteligencja, wolontariat, wolność-pokój-demokracja, relacje nauka-religia, sport), warsztatami, projekcją filmową i koncertem ojca Stana Fortuny CFR, franciszkanina z Bronxu, charyzmatycznego hiphopowca i rapera.

 

Przystanek JP II był okazją do dyskusji i refleksji, ale też relaksu i dobrej zabawy. Punktem, podczas którego – w pędzie współczesności, natłoku myśli i zdarzeń – mogliśmy na chwilę zatrzymać się, by skorzystać z tego, co zostawił po sobie patron naszego województwa św. Jan Paweł II –  mówi marszałek Piotr Całbecki. – Dziękuję za tak liczny udział w dyskusjach i warsztatach. Pamiętajcie o tym, co mówił Jan Paweł II – „przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro!”

 

W panelach dyskusyjnych wzięły udział naukowe znakomitości – m.in. specjalizujący się w zagadnieniach związanych ze sztuczną inteligencją, kognitywistyką i technologiami neurokognitywnymi prof. Włodzisław Duch, astrofizyk z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii  Nauk (PAN) prof. Piotr Homola, lekarz pediatra i kardiolog dr Janusz Czarnecki, filozof i teolog ks. dr Michał Oleksowicz, przedstawiana jako historyk 2.0 dr Ewelina Gdaniec, aktywista miejski Paweł Kierakowicz i doktoryzujący się w PAN w dziedzinie filozofii politycznej Kamil Woźniak. W spotkaniu uczestniczyło ponad pół tysiąca młodych ludzi z całego województwa.

 

Integralną częścią spotkania był koncert „Jazz&Spirit” z megagwiazdą – charyzmatycznym amerykańskim zakonnikiem ojcem Stanem Fortuną.

 

Z młodymi spotkał się na zakończenie Przystanku JP II prymas Polski abp. Wojciech Polak.

 

Spotkanie zainaugurował mecz piłkarski. Zespół kujawsko-pomorskich dziennikarzy zmierzył się z reprezentacją Polski osób bezdomnych i środowisk trzeźwościowych. Co to był za mecz!

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 maja 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 czerwca 2024 r.