Aktualności

Konferencja naukowa „Fides et ratio. Przesłanie św. Jana Pawła II do ludzi nauki 25 lat później” w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Konferencja naukowa „Fides et ratio. Przesłanie św. Jana Pawła II do ludzi nauki 25 lat później” w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czy wiedza i religia muszą się wykluczać? Konferencja naukowa

„Fides et ratio. Przesłanie św. Jana Pawła II do ludzi nauki 25 lat później” to tytuł konferencji naukowej, która otworzyła oficjalną część wydarzeń Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Oprócz akademickich znakomitości wziął w niej udział jeden z najwybitniejszych twórców polskiego kina Krzysztof Zanussi. (Retransmisja w naszych mediach społecznościowych )

 

„Wiara i rozum (fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” – to słowa Jana Pawła II z jednej z najważniejszych encyklik, powtórzone podczas spotkana z ludźmi nauki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu 7 czerwca 1999. – Patron naszego województwa mówi nam bardzo jasno: wiedza i religia (postęp naukowy i perspektywa wiary) nie są sobie przeciwstawne. Wbrew obiegowym opiniom, wiara w Boga, nawet żarliwa, nie ogranicza badacza w jego poszukiwaniach naukowych. Przeciwnie, pozwala spojrzeć na te poszukiwania z najbardziej właściwej perspektywy – perspektywy humanistycznej. Dowodem na to, że tak właśnie jest, może być oczywiście często przywoływana w tym kontekście postać Mikołaja Kopernika, ale przykłady znajdziemy także wśród współczesnych uczonych, w tym zgłębiających tajemnice Wszechświata reprezentantów nauk ścisłych – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Patronat Jana Pawła II pozostaje dla nas wszystkich źródłem inspiracji i motywacji w codziennym życiu.

 

25 lat temu podczas spotkania papieża w Auli UMK padły słowa, które wciąż są aktualne. W swoim wystąpieniu Jan Paweł II podkreślił, że rozum to wielki dar od Boga, ale trzeba z niego korzystać odpowiedzialnie […] budzi nadzieje, ale też lęki, których dziś także doświadczamy – poprzez wynalazki, sztuczną inteligencję człowiek czuje się zagrożony –mówił podczas konferencji biskup toruński Wiesław Śmigiel. – Takie spotkania jak dzisiejsze, kiedy wracamy do myśli i nauczania Jana Pawła II są najpiękniejszym pomnikiem, jaki możemy mu postawić.

 

Niebywały rozwój nauk i postęp techniczny rodzą fundamentalne pytania o granicę eksperymentu, sens i kierunki rozwoju technicznego, o granicę ingerencji człowieka w przyrodę i środowisko naturalne. Postęp jest zarazem źródłem fascynacji, jak i lęku. Człowiek coraz częściej lęka się wytworu własnego rozumu, czuje się zagrożony. Dlatego tak ważne jest przypomnienie sobie podstawowej prawdy, że człowiek jest darem Boga Stwórcy, który jest Miłością, a człowiek powołany jest do tego, aby był odpowiedzialnym i roztropnym gospodarzem w świecie natury, a nie jego bezmyślnym niszczycielem – zaznaczył w swoim wystąpieniu prof. Michał Białkowski.

 

Wykład prof. Zanussiego nosił tytuł „Fides et ratio a powinność artysty w świetle prywatnych wspomnień reżysera”. Wśród prelegentów byli także m.in. historyk dk. prof. Waldemar Rozynkowski, teolog ks. prof. Dariusz Kotecki, filozof prof. Krzysztof Stachewicz, badacz życia i spuścizny Karola Wojtyły prof. Michał Białkowski oraz dr Stanisław Jaromi OFMConv.

 

Organizatorami konferencji naukowej „Fides et ratio. Przesłanie św. Jana Pawła II do ludzi nauki 25 lat później” są samorząd województwa, samorząd miejski Torunia, kuria diecezjalna toruńska i Uniwersytet Mikołaja Kopernika

 

Na czele Komitetu Naukowego Konferencji stanął prof. Michał Białkowski, historyk i politolog, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, autor prac poświęconych Karolowi Wojtyle – Janowi Pawłowi II, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, dziejom Soboru Watykańskiego II oraz Kościoła katolickiego w Polsce i w Europie. Naukowiec od 2023 r. kieruje zespołem naukowo-badawczym przygotowującym pierwszą polską źródłową biografię Karola Wojtyły obejmującą okres krakowski (1938–1978).

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

28 maja 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 czerwca 2024 r.