Aktualności

Odnowiona linia tramwajowa w Grudziądzu, fot. Urząd Miejski w Grudziądzu
Odnowiona linia tramwajowa w Grudziądzu, fot. Urząd Miejski w Grudziądzu

Torowisko w Grudziądzu po modernizacji

Zakończyły się prace związane z modernizacją sieci tramwajowej w Grudziądzu. Tramwaje na odnowionej linii Rządz-Tarpno kursują od początku sierpnia. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Marszałkowskie wsparcie trafiło też na rozbudowę i modernizację infrastruktury tramwajowej w Bydgoszczy i Toruniu.

 

 – Środki z Unii Europejskiej umożliwiły pierwsze od wielu lat duże inwestycje w infrastrukturę tramwajową w regionie. Część przedsięwzięć zrealizowaliśmy wykorzystując środki z naszego RPO. Inne, jak budowa linii tramwajowej do Fordonu, stanowią część zakrojonego na szeroką skalę pakietu BiT City. Dzięki nim poprawia się komfort jazdy, powstają nowe odcinki tras, a pasażerowie mogą korzystać z nowoczesnych systemów informacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Grudziądz

Projekt modernizacji sieci tramwajowej w Grudziądzu należał do najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych inwestycji realizowanych przez władze miasta. Objął modernizację torów tramwajowych, peronów i przystanków, przebudowę pętli wraz z węzłem przesiadkowym w Tarpnie, przebudowę jezdni, chodników i ścieżek rowerowych, budowę budynków zarządzania ruchem, a także utworzenie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej z tablicami świetlnymi oraz systemem tzw. „zielonej fali”. Jednotorowe odcinki linii rozbudowano do dwutorowych. Modernizację przeszło też sześć wysłużonych wagonów tramwajowych. Dofinansowanie na realizację projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to 24,6 miliona złotych.

Bydgoszcz

Dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy powstała nowa linia tramwajowa do dworca głównego PKP. Otwarty w listopadzie 2012 roku 1,75-kilometrowy odcinek trasy prowadzi od skrzyżowania z ulicą Focha wybudowanym specjalnie na potrzeby tej inwestycji 70-metrowym wiszącym mostem przez Brdę. Oprócz budowy torowiska projekt dotyczył też przebudowy ulic i chodników, budowy ścieżek rowerowych i instalacji nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej. Wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wynosi 34 miliony złotych. Więcej na ten temat.

 

W ramach realizacji projektu BiT City w Bydgoszczy trwa także budowa linii tramwajowej do Fordonu (aktualny materiał na temat BiT City: Kolej na dworce i przystanki).

 

Toruń

W ramach projektu „Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013” wybudowano 2,9-kilometrowy odcinek linii tramwajowej do miasteczka uniwersyteckiego. Częścią projektu była także przebudowa pętli przy ulicy Olimpijskiej oraz modernizacja 18 wagonów tramwajowych. Przedsięwzięcie objęło również przebudowę jezdni i przystanków oraz przeprogramowanie i modernizację sygnalizacji świetlnej. Na toruńskich przystankach tramwajowych pojawiły się elektroniczne tablice informacyjne. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego to ponad 42 miliony złotych. Więcej na ten temat.

W ramach projektu BiT City w Toruniu dobiega też końca przebudowa torowiska tramwajowego i budowa węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym Toruń Miasto. Do Torunia trafi też kilkanaście nowoczesnych tramwajów (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 sierpnia 2015 r.

 

Odnowiona linia tramwajowa w Grudziądzu, fot. Urząd Miejski w Grudziądzu