Aktualności

Tak będzie wyglądał kinoteatr Grunwald - duża scena Teatru Muzycznego
Tak będzie wyglądał kinoteatr Grunwald – duża scena Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny za 2 lata w nowych dekoracjach

Rusza wyczekiwana modernizacja i rozbudowa toruńskiego kinoteatru Grunwald. Obiekt, który po zakończeniu inwestycji stanie się prawdziwą architektoniczną perełką, będzie siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego. Wykonawca, konsorcjum grudziądzkich firm JPD, przejął we wtorek (23 czerwca) plac budowy.

 

– To ważne przedsięwzięcie finansujemy w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym, dzięki pomyślnie przeprowadzonym negocjacjom z Komisją Europejską, wydzielona została specjalna pula, 25 milionów euro (ok. 107 mln złotych), na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa. Chodzi o te możliwości i zasoby, m.in. kulturowe i historyczne, które, odpowiednio wykorzystane, mogą się stać naszą przewagą konkurencyjną i osią rozwoju. Wskazaliśmy trzy takie potencjały, w tym właśnie kulturę. Impresaryjny Teatr Muzyczny, samorządowa instytucja kultury, która wypracowała już sobie markę, zyska obiekt na miarę, idealny dla kontynuowania jej artystycznych zamierzeń – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Zbudowany na początku dwudziestego wieku gmach, przejęty przez samorząd województwa po kilku latach bezużytecznego niszczenia, po połączonej z solidną przebudową rozbudowie, pomieści dużą scenę teatru. Przyjęty projekt architektoniczny sprawia, że zachowany zostanie modernistyczny charakter budowli, a nawet nabierze ona właściwej dla tego stylu klasy. Zostaną tu zamontowane nowoczesne mechanizmy sceny obrotowej, z zapadnią, oraz ruchoma widownia, co powoli na elastyczną aranżację przestrzeni stosownie do aktualnych potrzeb. Znajdą tu też miejsce zaplecze techniczne i zaplecze administracyjne instytucji. Częściowo odtworzona zostanie oryginalna przedwojenna elewacja, ale w środku wszystko będzie według najnowszych współczesnych  standardów. Całość będzie kosztowała blisko 26,5 miliona złotych.

 

Wybranym w wyniku przetargu wykonawcą jest konsorcjum grudziądzkich firm JPD (Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort). Na przeprowadzenie robót ma dwa lata.

 

 

Mała scena Teatru Muzycznego mieści się w Pałacu Dąmbskich, którego gruntowny remont konserwatorski właśnie się kończy. Procedury odbiorowe rozpoczną się w połowie sierpnia. Zapowiadana na 13 września premiera sztuki „Dymny: Siedem bestii moich” odbędzie się już w pałacu.  

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 lipca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca 2019 r.

 

Inauguracja inwestycji w dawnym Grunwaldzie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPInauguracja inwestycji w dawnym Grunwaldzie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPInauguracja inwestycji w dawnym Grunwaldzie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPInauguracja inwestycji w dawnym Grunwaldzie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPInauguracja inwestycji w dawnym Grunwaldzie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP