Aktualności

Spektakl „Złoto i liście" w obiektywie Pawła Modlińskiego
Spektakl „Złoto i liście" w obiektywie Pawła Modlińskiego

Teatr Muzyczny w obiektywie

W styczniu minęły dwa lata od powstania Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. Z tej okazji w siedzibie teatru w Pałacu Dąmbskich można oglądać wystawę fotograficzną autorstwa Pawła Modlińskiego, dokumentującą dotychczasowe wydarzenia artystyczne najmłodszej instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Wystawa „Teatr Muzyczny w obiektywie” to pierwsza autorska ekspozycja Pawła Modlińskiego, która jest efektem półtorarocznej współpracy fotografa z teatrem. Można na niej zobaczyć zdjęcia z dotychczasowych dziesięciu premier, a także z najciekawszych koncertów, jakie obyły się na scenie Pałacu Dąmbskich. Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18 oraz podczas spektakli i koncertów.

 

Od początku swojej działalności teatr zorganizował ponad 200 spektakli i prawie 70 koncertów. Przedstawienia były wystawiane na wielu scenach w regionie: w Bydgoszczy, we Włocławku, w Ciechocinku, w Żninie, w Brodnicy, w Rypinie, w Inowrocławiu, w Grudziądzu, w Wielkiej Nieszawce, w Nakle, w Solcu Kujawskim, a także poza województwem: w Częstochowie i Łodzi. W listopadzie wystąpił podczas festiwalu Mitteleuropäisches Theaterkarussell  w Wiedniu.

 

Teatr swoją działalność rozpoczął na początku 2014 roku. Pierwsze półrocze poświęcone było sprawom organizacyjnym, w tym przystosowaniu siedziby teatru, Pałacu Dąmbskich, dla potrzeb sceny teatralnej. W kwietniu rozpoczęły się castingi, a następnie próby do premierowej produkcji teatru – spektaklu muzycznego „Siostry Parry”, w reżyserii Piotra Szalszy. Premiera miała miejsce 13 czerwca 2014 roku.

 

Kolejne propozycje teatru to: bajka dla najmłodszych „Rosnę” w reżyserii Marioli i Janusza Słonimskich z muzyką Zbigniewa Krzywańskiego, musical familijny „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” z wykorzystaniem pastorałek Wandy Chotomskiej w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej oraz aranżacjami muzycznymi Tomasza Lewandowskiego, musical „Machiavelli” w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego, monodram muzyczny „Bar pod zdechłym psem” w reżyserii Emiliana Kamińskiego, spektakl „Lady Day w barze Emersona” z Anną Sroką-Hryń i Włodzimierzem Nahornym, baśń familijna „Złoto i liście” z muzyką Andrzeja Zaryckiego w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego, komiks muzyczny „Open Chopin – Upside Down”, „Panna Tutli Putli”, czyli jedyne dzieło Stanisława Ignacego Witkiewicza napisane w myślą o teatrze muzycznym oraz polska prapremiera komedii Joanny Murray-Smith „Gatunek żeński”.

 

Ważną częścią  działalności teatru są koncerty jazzowe, folkowe, rockowe oraz promujące nurt piosenki artystycznej i literackiej. Na scenie w Pałacu Dąbskich, a także w miastach regionu wystąpili m.in.: Leszek Długosz, Marta Bizoń, Mieczysław Szcześniak, Piotr Machalica, Jacek Bończyk, Jerzy Małek Group, Krzysztof Hrendzin.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 stycznia 2016 r.