Aktualności

fot. Andrzej Goiński

Taryfa wojewódzka: najtańsze bilety w Polsce

Jednolita, tania, z gwarancją stałej ceny – samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wprowadza taryfę wojewódzką na wszystkich regionalnych połączeniach kolejowych. Zacznie działać od 13 grudnia.

 

– To nasz kolejny krok, po inwestycjach w infrastrukturę i tabor, na rzecz przekonywania do korzystania z kolei i promocji pociągu jako wygodnego, dostępnego i przyjaznego środowisku środka transportu. W Kujawsko-Pomorskiem będziemy mieć najtańsze bilety kolejowe w kraju! – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

 

Testowanie ujednoliconej taryfy, z niskimi cenami za przejazdy jednorazowe i superkorzystnymi za bilety miesięczne, rozpoczęliśmy w grudniu 2010 roku na liniach niezelektryfikowanych. Sprawdziła się – możemy uznać, że dzięki niej wielu podróżnych przesiadło się na pociąg, przede wszystkim z indywidualnych środków transportu. Po pięciu latach rozciągamy jej obowiązywanie na wszystkie połączenia kolejowe w regionie.

 

Zasadą nowej taryfy jest liniowość – dwa razy dłuższy przejazd to dwa razy droższy bilet. Za pierwsze 10 kilometrów zapłacimy 2,50 złotych, za każdy kolejny 13 groszy. Bilet miesięczny będzie kosztował tyle co 30 przejazdów jednorazowych.

 

Jak to wygląda w praktyce? Na przykład bilet z Włocławka do Torunia, za który obecnie trzeba zapłacić 14,60 zł, będzie kosztował 8,40 zł, czyli o ponad 40 procent taniej; bilet z Bydgoszczy do Inowrocławia, obecnie za 11,70 zł, stanieje o 4,50 zł (38 proc. – do 7,20 zł). Podobnie korzystnie wyglądać to będzie w odniesieniu do biletów miesięcznych – będzie taniej nawet o 25 procent.

 

Ale to nie wszystko. Jeśli na jakiejś linii, teraz lub w przeszłości, przewoźnik wprowadzi promocję przebijającą naszą ofertę, pasażer będzie mógł wybrać korzystniejszy dla siebie wariant biletu. Inną ważną kwestią jest to, że w odniesieniu do naszej taryfy obowiązywać będą wszystkie przejazdowe zniżki ustawowe.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 października 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2015 r.