Aktualności

Ceremonia podpisania umowy między samorządem województwa a Pesą; fot. Andrzej Goiński
Ceremonia podpisania umowy między samorządem województwa a Pesą; fot. Andrzej Goiński

Kupujemy szóstego elfa

Samorząd województwa zakupi jeszcze jeden nowoczesny zespół trakcyjny do obsługi połączeń kolejowych Bydgoszcz-Toruń i Toruń-Bydgoszcz. Dostawcą, tak jak poprzednio,  będzie bydgoska Pesa, pociąg trafi na tory w połowie przyszłego roku. Marszałek Piotr Całbecki i prezes Pesy Tomasz Zaboklicki podpisali dziś umowę w tej sprawie.

 

Nowy pojazd typu elf będzie zabierał na pokład 450 osób, w tym 220 na miejscach siedzących, i rozwijał prędkość do 160 kilometrów na godzinę. Na wyposażenie składają się między innymi klimatyzacja, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, system informacji audiowizualnej z elementami wspierającymi odbiór przez osoby niedowidzące i niedosłyszące, otwarty dostęp do bezprzewodowego internetu, instalacje znoszące bariery dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach i stojaki rowerowe oraz ekologiczne toalety.

 

Koszt wyniesie 20 milionów złotych brutto, dostawa w czerwcu 2016 r.

 

– Linię Bydgoszcz-Toruń obsługuje już pięć podobnych nowoczesnych pojazdów typu elf, zakupionych w ramach pakietu BiT City. Od planowanego nabytku różnią się tylko prędkością eksploatacyjną – w ich przypadku wynosi 120 kilometrów na godzinę. Ostatni trafił na tory w lutym tego roku – przypomina marszałek Piotr Całbecki.  

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 października 2015 r.