Aktualności

Otwarcie schroniska dla bezdomnych we Włocławku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Otwarcie schroniska dla bezdomnych we Włocławku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Potrzebujący znajdą opiekę i schronienie

W obecności marszałka Piotra Całbeckiego, członków zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej i Sławomira Kopyścia oraz biskupa Krzysztofa Wętkowskiego Caritas otworzył w piątek (6 października) we Włocławku nowe skrzydło schroniska dla bezdomnych przy ulicy Płockiej. Inwestycja możliwa była dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO) 2014-2020.

– Instytucje tego typu stanowią ważne ogniwo wsparcia osób bezdomnych. Schorowane osoby bez dachu nad głową mogą liczyć tu nie tylko na schronienie, ale także na fachową pomoc w zakresie rehabilitacji – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Schronisko z usługami opiekuńczymi powstało w kompleksie zabudowań Caritasu Diecezji Włocławskiej, instytucji pomocowej Kościoła katolickiego. Włocławski Caritas prowadzi także m.in. dom samotnej matki, dom dziecka i świetlicę dla dzieci z niezamożnych rodzin, a także ośrodek pielęgnacyjny.

 

Na rozbudowę i wyposażenie obiektu, w którym bezdomni, przede wszystkim osoby starsze i schorowane, otrzymają nie tylko schronienie, ale też opiekę, z naszego RPO przeznaczono 9,5 miliona złotych.

 

W naszym regionie funkcjonują 17 schronisk (4 z usługami opiekuńczymi), 4 noclegownie i 5 ogrzewalni gotowych przyjąć jednocześnie 1 200 osób.

 

Informacje o miejscach udzielania pomocy bezdomnym na stronie ROPS

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 października 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 października 2023 r.