Aktualności

Uroczystość przekazania umów o dofinansowanie projektów RPO, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP
Uroczystość przekazania umów o dofinansowanie projektów RPO, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

RPO: dotacje dla samorządów

Marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radna województwa Katarzyna Lubańska spotkali się w czwartek (21 września) z przedstawicielami  beneficjentów naszego programu regionalnego perspektywy 2014-2020, by przekazać im podpisane umowy o dofinansowanie projektów. Przypieczętowane właśnie wsparcie – łącznie prawie 6 mln złotych – jest przeznaczone m.in. na instalacje systemów wykorzystujących promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej.

– To, że możemy finansować instalacje fotowoltaiczne, bardzo nas cieszy. Zielone energetyka – trend, który jest na całym świecie bardzo silny – to także nasz program, który konsekwentnie realizujemy, nie tylko w ramach puli dotacyjnej. Za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego przeznaczamy grube miliony złotych w formie pożyczek m.in. na budowanie przez przedsiębiorców potężnych farm fotowoltaicznych. Jesteśmy wyróżniającym się regionem jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, uzyskujemy w ten sposób już blisko połowę tego, co wykorzystujemy, i ten bilans stale się poprawia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Beneficjenci to samorządy lokalne. Spośród jedenastu przekazanych umów dziewięć dotyczy zielonej energetyki, jedna (samorządu miejskiego Torunia) systemu automatów biletowych na komunikację miejską, jedna zakupu sprzętu dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 

Lista projektów

 

Przekazane środki są jednymi z ostatnich w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Poziom kontraktacji wynosi 99,8 proc.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 września 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 września 2023 r.