Aktualności

Roboty ziemne, rozbiórki i wyburzenia – na budowie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego prace trwają mimo niesprzyjającej aury; fot. Mikołaj Kuras
Roboty ziemne, rozbiórki i wyburzenia – na budowie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego prace trwają mimo niesprzyjającej aury; fot. Mikołaj Kuras

Tak powstaje nowy szpital na Bielanach

Roboty ziemne pod nowe budynki, rozbiórki i wyburzenia zbędnych obiektów, organizacja placu budowy i jej zaplecza – ekipy Budimeksu, który jest głównym wykonawcą rozbudowy i modernizacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, działają mimo niesprzyjającej pogody. Obecnie pracuje tu pół setki fachowców.

 

Nowoczesne szpitale wyglądają wszędzie mniej więcej tak samo – kluczem są medyczna funkcjonalność założenia architektonicznego, sterylność łatwych do wysprzątania na błysk pomieszczeń i spójność wewnętrznych ciągów komunikacyjnych, zdających egzamin, kiedy trzeba działać szybko, ratując zdrowie i życie. Z reguły mniej myśli się o tym, jak się w tym wszystkim będą czuli pacjenci. Ale nie w przypadku nowego Zespolonego na toruńskich Bielanach. Tu od początku, jako jeden z zasadniczych punktów odniesienia, przyjęto emocjonalne potrzeby człowieka chorego, który nagle znalazł się w obcym mu, stresogennym środowisku – mówi marszałek Piotr Całbecki

 

Dwuosobowe sale chorych

 

Wszystkie pokoje pacjentów będą dwuosobowe – to w sam raz, by zachowując niezbędny poziom prywatności jednocześnie nie poczuć się samotnym.

 

Dwa łóżka ustawione zostaną szczytami w płytkiej wnęce wyłożonej drewnianymi płytami, z panelami gazów medycznych umieszczonymi w pionie po bokach wnęki. Okna będą duże, dające dużo dziennego światła. Ich parapety (na wysokości 45 centymetrów od podłogi) będą siedziskiem, na przykład dla odwiedzających. Ogrzewanie projektanci umieścili w sufitach – specjalne tafle grzewcze, łatwe do czyszczenia, będą grzać podczas chłodów i chłodzić podczas upałów. Przed nadmiernym nagrzewaniem ochronią wnętrza automatyczne zewnętrzne żaluzje przeciwsłoneczne. Zaprojektowano też wielopunktowy, reagujący na porę dnia system oświetlenia. Podłogi z elastycznej wykładziny z naturalnego korka (naturalne linoleum) to rozwiązanie zarówno higieniczne, jak i estetyczne.

 

Pokoje zostaną wyposażone w nowoczesny system przywoławczy, umożliwiający szybkie wezwanie personelu. Korzystanie z bezpłatnego bezprzewodowego internetu umożliwią umieszczone w każdej sali chorych tablety. Będzie tu też miejsce na telewizor z możliwością podłączenia do bazy filmów.

 

Dla wszystkich elementów wyposażenia i wystroju wybrano kojące zestawy kolorystyczne.

 

Łazienka przy każdym pokoju

 

Każdy z pokoi chorych będzie miał łazienkę – to, co jest standardem w hotelu tym bardziej musi nim być w szpitalu.

 

Wszystkie łazienki, usytuowane między salami, zaprojektowano tak, by mogły z nich korzystać osoby z utrudnieniami w poruszaniu się. Są doświetlone, mają dotykowe baterie i dozowniki mydła, szerokie drzwi i przeszklony panel.

 

W całym szpitalu budowlani zainstalują ponad tysiąc zestawów do mycia i kąpieli, w tym ponad 230 baterii prysznicowych. Łączna długość rur prowadzących ciepłą i zimną wodę wyniesie prawie 14 kilometrów.  

 

Logistyka placu budowy

 

Prace, które obecnie wykonują ekipy budowlane, to m. in. organizacja terenu budowy. Chodzi o stworzenie systemu dojazdów, dostaw i wywozu odpadów, miejsc składowanie materiałów budowlanych, wygrodzenie i oznakowanie miejsc prowadzenia prac i pieszych ciągów komunikacyjnych. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji normalnie funkcjonującego szpitala.

 

Obecnie na placu budowy pracuje pół setki fachowców. Ta liczba w ciągu trzech lat trwania inwestycji będzie się zmieniać w zależności od potrzeb. W szczycie robót będzie to nawet pięciuset ludzi.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  

 

13 stycznia 2017 r.