Aktualności

Mimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Mimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ta sterylizacja zniszczy każdego mikroba

Mimo trudności związanych z epidemią Covid-19 trwają prace wykończeniowe i montaż sprzętu w obiektach nowego miasteczka szpitalnego na toruńskich Bielanach. Ekipy wykonawcze montują m.in. wyposażenie centralnej steryliazatorni lecznicy. Firmy przyjęły rozwiązania chroniące pracowników i zapobiegające rozprzestrzenianiu koronawirusa.

Centralna sterylizatornia to miejsce, w którym przygotowywane są m.in. jałowe (wolne od drobnoustrojów) narzędzia i bielizna operacyjna, opatrunki, mające styczność z ciałem pacjenta elementy sprzętu diagnostycznego, części aparatury podtrzymującej życie. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, podobnie jak w innych nowocześnie wyposażonych placówkach na całym świecie, proces mycia, czyszczenia i wyjaławiania będzie w dużej mierze zautomatyzowany.

– Do finalnej sterylizacji zostaną tu zastosowane techniki dające stuprocentowe bezpieczeństwo mikrobiologiczne: gorąca para pod ciśnieniem i niskotemperaturowa plazma (zjonizowany gaz w synergicznym połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym). Linia technologiczna i trakty, którymi transportowane będą materiały i sprzęt, zostały zaprojektowane tak, by to, co zostało już wysterylizowane, pozostało sterylne do momentu otwarcia pakietu w miejscu przeznaczenia – na sali operacyjnej, w gabinecie zabiegowym, gabinecie diagnostycznym, na oddziale intensywnej opieki medycznej czy w karetce pogotowia – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

Inwestycja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jest kontynuowana mimo trudności kadrowych firm wykonawczych, wynikających z obostrzeń przeciwepidemicznych, i sygnalizowanych problemów z dostawami materiałów. Problemy wynikają też stąd, że absencja pracowników na jakimś odcinku powoduje, że do pracy nie mogą przystąpić kolejni podwykonawcy. Sytuacja jest taka, że liczymy się z opóźnieniami. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że jesienny termin zakończenia inwestycji zostanie dotrzymany.

Od kilku dni na budowanie na Bielanach pracuje codziennie ok. 120 osób. Firmy skróciły czas pracy i zapewniły pracownikom środki ochrony osobistej. Wprowadzono limity pracujących na poszczególnych odcinkach budowy, powszechnie stosowane są preparaty dezynfekcyjne.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł pochłania najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach naszego medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia. Zakończenie inwestycji zostało zaplanowane na późną jesień 2020.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

6 kwietnia 2020 r.

Główna sterylizatornia, fot. KPIMGłówna sterylizatornia, fot. KPIMMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMimo trudności związanych z epidemią na Bielanach trwają prace wykończeniowe, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP