Aktualności

Zwycięzcom konkursu gratulowali: przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Zwycięzcom konkursu gratulowali: przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Sztuka sposobem mówienia do drugiego człowieka

W środę (15 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu została rozstrzygnięta druga edycja konkursu plastycznego „Zdrowie psychiczne – wyraź je artystycznie”. Konkurs skierowany został do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Na podsumowaniu konkursu obecni byli: przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

 

– Pracuję z młodymi ludźmi, wiem co czują, myślą i jak się komunikują. Ważne jest to, że chcą się komunikować z nami za pomocą sztuki, bo sztuka jest jeszcze jednym sposobem mówienia do drugiego człowieka – podkreśliła sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. – To co dla mnie jest istotne, to uważność. To my dorośli musimy być uważni i z uwagą przyglądać się młodym ludziom czy wysyłają sygnały, które świadczyłyby o tym, że w ich życiu dzieje się coś niedobrego.

 

– Dziękuję za przygotowanie tego konkursu. Dziękuję pracownikom Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia za to, że podjęli ważną inicjatywę nie tylko dla społeczności szkolnej, ale całej społeczności naszego województwa – dodał członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. – Gratuluję tym, którzy odebrali nagrody. Pokazaliście, że możecie patrzeć na problem z wielu stron. Niektóre z prac pokazują zagubienie, ale część pokazuje nadzieję. Myślę, że tej nadziei możemy sobie wszyscy życzyć.

 

Organizatorzy konkursu chcieli zwrócić uwagę młodym ludziom na problematykę zdrowia psychicznego, podkreślić jego znaczenie dla dobra człowieka i pogłębić świadomość uczniów dotyczącą własnego zdrowia psychicznego. Organizatorem konkursu był Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, na który wpłynęło 161 prac z 45 szkół podstawowych.

 

– Prace są poruszające, bardzo ciekawe, wykonane różnymi technikami, kolorowe, optymistyczne, ale też mroczne. Mówiące o profilaktyce, ale również o przyczynach chorób psychicznych. Wszystkie są niezwykle przejmujące, a wiele z nich wzruszających – powiedziała Barbara Ptaszyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

 

Komisja wyłoniła zwycięskie prace kierując się m.in.: zgodnością pracy z tematyką konkursu, pomysłowością i oryginalnością przedstawienia tematu, trafnością doboru środków plastycznych, stopniem trudności wykonania. Zespół oceniający przyznał 3 nagrody w postaci kart podarunkowych i 15 wyróżnień.

 

Laureaci konkursu:

I miejsce – Lena Kasicka, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. 700–lecia Brodnicy w Brodnicy

II miejsce – Nikodem Janik, Szkoła Podstawowa im. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Grupie (powiat świecki)

III miejsce – Adrianna Bielewicz, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Błękitnej Armii w Toruniu

 

Osoby wyróżnione:

Lena Pietrzyk, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Błękitnej Armii w Toruniu

Olga Wiśniewska, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

Małgorzata Kita, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

Lena Gapska, Zespół Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej (powiat bydgoski)

Julia Długołęcka, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Lipnie

Maja Smaga, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. 700 –lecia Brodnicy w Brodnicy

Emilia Sarecka, Szkoła Podstawowa nr 20 im. Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy

Aniela Serocka, Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Piaskach (powiat grudziądzki)

Mateusz Śliwa, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grębocinie (powiat toruński)

 

 

W szkołach laureatów przeprowadzone zostaną warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu radzenia sobie z emocjami i stresem, budowania poczucia własnej wartości, problemów w relacjach interpersonalnych: rodzinnych i rówieśniczych oraz utrzymania swojej tożsamości w grupie rówieśniczej.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

15 listopada 2023 r.