Aktualności

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Sztuka na wyciągnięcie ręki

Prezentuje współczesne projekty artystyczne, uczy i bada, a także promuje młodych oraz zdolnych – Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu już od ponad 70 lat jest aktywna w świecie sztuki. Zlokalizowana w dawnej pruskiej wozowni artyleryjskiej placówka jest otwarta na różne formy aktywności artystycznej i co roku organizuje około 12 wystaw. Zapraszamy do odwiedzin!

 

– Prowadzimy, jako samorząd, piętnaście najważniejszych jednostek kultury zlokalizowanych na obszarze całego województwa kujawsko-pomorskiego. Znajdują się wśród nich takie instytucje, jak: filharmonia, opera, teatry, muzea, galerie i biblioteki. Zapewnienie mieszkańcom naszego regionu dostępu do kultury, jej rozwój i promowanie są ważną częścią naszej działalności –  mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wystawy, warsztaty i spotkania w Wozowni

 

Galeria Sztuki Wozownia zajmuje się badaniem aktualnego stanu sztuki i prezentowaniem powstających współcześnie projektów artystycznych. Poza pracami znanych artystów w placówce pokazywana jest twórczość wielu młodych twórców. Ośrodek jest otwarty na różne formy aktywności artystycznej, nie tylko wystawy w tradycyjnym rozumieniu. W swojej wieloletniej działalności organizowała takie cykle, jak Ogólnopolska Wystawa Medalierstwa, Międzynarodowe Triennale Grafiki „Kolor w grafice”, które od lat przyciąga wybitnych twórców z całego świata, czy Triennale Małych Form Malarskich, w ramach którego co trzy lata prezentowane są dzieła małego formatu. Dla młodych twórców powstał projekt „Laboratorium sztuki”, który zakłada organizację cyklicznych wystaw prac indywidualnych autorów pod wspólnym hasłem.

 

Galeria prowadzi także zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, konkursy, plebiscyty, warsztaty, prelekcje i spotkania autorskie. Od prawie dziesięciu lat realizuje cykl  „Sztuka prostoty szuka”, który zakłada przybliżanie najmłodszym odbiorcom problemów dzisiejszej działalności twórczej, prezentowanie innego spojrzenia na sztukę i przełamywanie stereotypów. W ramach serii wykładów „Architektura w Wozowni” podejmowana jest tematyka współczesnej architektury i tego, co w niej najciekawsze, a podczas spotkań pod tytułem „Projekt dla…” poruszane są kwestie współczesnego designu.

 

Artylerię zastąpiła sztuka

 

Galeria istnieje od 1950 roku. Początkowo ośrodek funkcjonował jako galeria toruńska, a w 1976 roku został zamieniony w Biuro Wystaw Artystycznych w Toruniu. Siedzibą galerii był toruński Dwór Artusa, z którego w 1975 roku instytucja przeniosła się do pawilonu przy ulicy Ducha Świętego. Obecnie zlokalizowana jest w zabytkowym, klasycystycznym budynku dawnej pruskiej wozowni artyleryjskiej. Gmach, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku,  położony jest w najstarszej części miasta przy ulicy Rabiańskiej 20. Po gruntownej renowacji i poddaniu pracom konserwatorskim obiekt został w 1991 roku wpisany do rejestru zabytków. Atutem budynku jest charakterystyczna przestrzeń podzielona przez drewniane, wspierające stropy słupy, na której można realizować wiele nietypowych projektów. W roku 1998 galeria stała się jedną z instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, jej aktualny statut i nazwa obowiązują od 2009 roku. Ośrodek jest jedną z najstarszych galerii sztuki w Polsce.

 

Dla zwiedzających Wozownia otwarta jest codziennie oprócz poniedziałków. Aktualnie w galerii prezentowana jest wystawa zbiorowa „Lustra. Odbicia, refleksy i skazy” i ekspozycja „Jej Magnificencja Rektora” autorstwa Iwony Demko. Szczegółowe informacje na temat oferty placówki dostępne są na jej stronie internetowej.

 

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu jest jedną z 15 jednostek kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe to:

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 marca 2021 r.

 

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP