Aktualności

Sky Drone Studio dla KPIM
Sky Drone Studio dla KPIM

Szpital na Bielanach wyróżniony w konkursie Fasada Roku 2020

„Interesujący, wzbudzający ciepłe emocje budynek i ciekawe zastosowanie kolorów” – tak powstający gmach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu oceniło jury złożone z doświadczonych architektów i branżowych ekspertów, przyznając obiektowi wyróżnienie w konkursie Fasada Roku 2020.

 

– Kompleks na Bielanach pełen jest nowoczesnych rozwiązań i systemów, które mają służyć bezpieczeństwu i umożliwić wysoką jakość świadczenia usług medycznych. Wyróżnienie w konkursie Fasada Roku 2020 jest wyrazem tego, że projektantom udało się połączyć standardy, którymi cechują się najlepsze placówki, z estetyką i dbałością o detale architektoniczne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Nowy budynek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WZS) w Toruniu otrzymał wyróżnienie w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”, w którym zwyciężył akademik Student Depot w Gdańsku. Projekt gmachu toruńskiego szpitala, na zlecenie marszałkowskiej spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, opracowało 4105.Eu Biuro Architektoniczne Simon Gregson z Warszawy.

 

Firma Baumit po raz czternasty zorganizowała konkurs, w którym o tytuł Fasady Roku rywalizowały elewacje z całej Polski. W tym roku zgłoszonych zostało 275 budynków. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach:

  • budynek jednorodzinny nowy
  • budynek wielorodzinny nowy
  • budynek po termomodernizacji
  • budynek niemieszkalny nowy
  • budynek historyczny po renowacji.

 

Lista zwycięzców

 

Obiekty zgłoszone do konkursu oceniane były pod względem zastosowanej kolorystyki oraz struktury, podkreślających walory budynku oraz jego korelację z otoczeniem. Jury brało pod uwagę również innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz dbałość o detale architektoniczne.

 

Szpital na Bielanach w budowie

Finiszująca budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł kosztuje instalowany tu sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach naszego medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia. Finansujemy je (na zasadzie montażu finansowego) z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego, dedykowanych Polsce środków pomocowych Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko), środków własnych samorządu województwa i środków i własnych placówki. W grudniu kierownictwo WSZ odebrało klucze do oddanego w trybie przyspieszonym pawilonu oddziału zakaźnego w nowym kompleksie lecznicy. Zakończenie rozbudowy szpitala w połowie przyszłego roku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 grudnia 2020 r.

 

Sky Drone Studio dla KPIMGmach szpitala na Bielanach fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGmach szpitala na Bielanach fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGmach szpitala na Bielanach fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPGmach szpitala na Bielanach fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP