Aktualności

Fot. Małgorzata Litwin

Sześć lat bez generał „Zo”

W sobotę (10 stycznia) obchodziliśmy szóstą rocznicę śmierci gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej. Jedna z bohaterek ostatniej wojny światowej, naukowiec i  działaczka społeczna zmarła w 2009 roku w Toruniu w wieku 99 lat. W regionie pielęgnujemy pamięć o wybitnej obywatelce naszego województwa.

 

Generał profesor Elżbieta Zawacka – odznaczona Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa, honorowa obywatelka Torunia, patronka toruńskiej Biblioteki Pedagogicznej oraz nowej przeprawy drogowej przez Wisłę w Toruniu – była drugą kobietą w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady i jedyną wśród cichociemnych, czyli żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego z czasów drugiej wojny światowej, którzy po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii wrócili do kraju by organizować ruch oporu i szkolić jego uczestników. W latach 50-tych ubiegłego wieku prześladowana przez peerelowską policję polityczną. W 1965 roku doktoryzowała się z nauk humanistycznych, a po uzyskaniu habilitacji w 1973 roku związała się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i zamieszkała w Toruniu. Pracowała w uniwersyteckim Instytucie Pedagogiki i Psychologii. W 1995 roku otrzymała „belwederski” tytuł profesorski. Jest twórczynią fundacji – obecnie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek – której misją jest upowszechnianie wiedzy na temat antyhitlerowskiego ruchu oporu w naszym kraju.
 
Profesor Elżbieta Zawacka jest patronką organizowanego przez samorząd województwa konkursu „Oni tworzyli naszą historię”, którego celem jest zainteresowanie młodych ludzi pasją legendarnej cichociemnej: dokumentowaniem historii. W tym roku odbędzie się już jego siódma edycja (więcej tutaj). Samorząd województwa był jednym z fundatorów odsłoniętego w ubiegłym roku w Toruniu pomnika Elżbiety Zawackiej (więcej tutaj).

Msza święta w intencji Pani Generał odbyła się w sobotę (10 stycznia) w kościele garnizonowym w Toruniu. Po mszy złożono wiązanki kwiatów na grobie profesor Zawackiej na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu.

 
Fot. Małgorzata Litwin
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

9 stycznia 2015 r.