Aktualności

Do szczepienia maluchy muszą być zdrowe, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl
Do szczepienia maluchy muszą być zdrowe, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

Szczepimy przeciw pneumokokom

Ruszył marszałkowski program profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Do końca roku wybrane przez nas podmioty medyczne zaszczepią przeciw tym groźnym drobnoustrojom ponad 2,5 tysiąca dzieci w trzecim roku życia w całym regionie.

 

– Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. O tym, że te szczepienia są bardzo potrzebne, nie trzeba nikogo przekonywać. Tym programem odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Do programu na partnerskich zasadach zaprosiliśmy wszystkie miasta i gminy województwa, na udział zdecydowały się 32 jednostki samorządowe, zarówno duże miasta jak i gminy wiejskie. Ich udział w programie to obowiązek pokrycia połowy kosztów szczepień dla dzieci zamieszkałych na ich terenie. Samorząd województwa finansuje szczepienia kwotą 363,5 tysiąca złotych. Wyłoniliśmy też (na podstawie konkursu ofert) realizatorów przedsięwzięcia – to 37 podmiotów medycznych, zarówno publicznych jak i niepublicznych.

 

Szczepienia obejmują maluchy będące mieszkańcami miast i gmin, które zgłosiły swój akces do programu.

 

 

Akcja już się rozpoczęła. Jak przebiega w konkretnych gminach można sprawdzić telefonując pod numery odpowiedzialnych placówek medycznych. Koordynatorem programu jest Biuro Programów Profilaktycznych w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego (tel. 56 656 10 27; m.leznicka@kujawsko-pomorskie.pl, j.chaberska@kujawsko-pomorskie.pl).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 lipca 2016 r.