Aktualności

Fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Szczepimy przeciw pneumokokom

Trwa realizacja tegorocznej edycji marszałkowskiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci. Do końca roku wybrane przez nas podmioty medyczne zaszczepią przeciw tym groźnym drobnoustrojom 3,3 tysiąca maluchów w trzecim roku życia. Realizujemy też program szczepień przeciwko pneumokokom dla dorosłych, z którego skorzysta w tym roku ponad 700 osób w wieku 65 plus.

 

– Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Tymi programami odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób u dzieci, takich jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz sepsa. Już po raz trzeci samorząd województwa realizuje partnerski „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”. W ramach dwóch poprzednich edycji programu szczepiliśmy już ponad 3 tysiące maluchów.

 

Bezpłatnymi szczepieniami mogą być objęte dzieci między 24 a 36 miesiącem życia. Do programu na partnerskich zasadach zaprosiliśmy wszystkie miasta i gminy województwa. W tym roku na udział zdecydowało się 41 jednostek samorządowych, zarówno duże miasta jak i gminy wiejskie, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień. Samorząd województwa na realizację programu przeznaczył pół miliona złotych. Zaplanowano wykonanie 3282 szczepień.

 

Szczepieniami objęte są maluchy będące mieszkańcami miast i gmin, które zgłosiły swój akces do programu. Nabór uczestników oraz szczepienia prowadzą wybrani w drodze konkursu realizatorzy (placówki medyczne) we współpracy z gminnymi instytucjami (do tej pory wyłoniono realizatorów dla 36 gmin, dla 5 pozostałych – dla których nie zgłosił się żaden realizator –  ogłoszony został konkurs uzupełniający). Program koordynuje Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Borowicza w Bydgoszczy.

 

 

Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, od stycznia 2017 roku szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym są obowiązkowe i bezpłatne dla wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. Nie obejmują zatem starszych maluchów, w tym 2-latków, do których skierowany jest marszałkowski program.

 

Urząd Marszałkowski realizuje też program szczepień przeciwko pneumokokom dla dorosłych. W tym roku skorzystają z niego 744 osoby w wieku powyżej 65 roku życia, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka (leczą się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej). Udział w programie zadeklarowało 14 samorządów terytorialnych, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień (lista samorządów oraz lista realizatorów szczepień z telefonami). Informacja o konkursie uzupełniającym

 

Czytaj też: Programy profilaktyczne 2017

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 lipca 2017 r.  

ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2017 r.