Aktualności

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, fot. Andrzej Goinski
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, fot. Andrzej Goinski

Dotacje na restaurację zabytków

Jeszcze do poniedziałku (17 grudnia) trwa nabór wniosków o wsparcie finansowe na prace restauratorskie i remonty konserwatorskie w kujawsko-pomorskich zabytkach.

 

To kolejna edycja marszałkowskiego programu ochrony zabytków w regionie. W czasie ostatniej dekady na ten cel trafiło blisko 90 milionów złotych ze środków z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa. W tym czasie przeprowadzono blisko 1,5 tysiąca prac w prawie 380 zabytkach (więcej). Tylko w tym roku przyznaliśmy dotacje w wysokości blisko 10 milionów złotych, które trafiły na realizację 213 przedsięwzięć (więcej).

 

We wrześniu podsumowaliśmy dekadę realizacji programu wręczając przedstawicielom instytucji zaangażowanych w opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu specjalne certyfikaty i podziękowania (więcej). Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra. 

 

– Kontynuujemy nasz program restauracji i renowacji kujawsko-pomorskich zabytków. Opracowaliśmy procedury, zgodnie z którymi beneficjenci nie muszą przygotowywać skomplikowanych wniosków o dofinansowanie. Składają proste fiszki, na ich podstawie piszemy jeden wspólny projekt – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Nabór wniosków trwa do 17 grudnia. Dotacje mogą być udzielane na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego, dostępnych publicznie, posiadających istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub kulturowe i znajdujących się w złym stanie technicznym. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację wieloletnią (maksymalnie na okres trzech lat) lub jednoroczną. Szczegóły dotyczące aplikowania o wsparcie.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 listopada 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 13 grudnia 2018 r.