Aktualności

OSP w Jeżewie (powiat świecki)
OSP w Jeżewie (powiat świecki)

Świętujemy ze strażakami

Strażacy zawodowi i ochotnicy w całym regionie obchodzili 4 maja, w dniu świętego Floriana, swoje święto. Tegoroczne wojewódzkie obchody odbędą się 21 maja w nowej siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Żninie, która powstała dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Samorząd województwa w szerokim zakresie angażuje się we wspieranie strażackich formacji.

 

 

Ogrom poświęcenia i zaangażowania strażaków walczących z ogniem oraz niosących pomoc osobom poszkodowanym i zagrożonym zasługuje na największe uznanie i szacunek. Mieszkańcy mogą spać spokojnie wiedząc, że sumienne wykonywanie obowiązków i wsparcie dla obywateli są dla strażaków priorytetem ­– mówi marszałek Piotr Całbecki

 

Urząd Marszałkowski systematycznie wspiera działania kujawsko-pomorskich strażaków. Ponad 21 milionów złotych dofinansowania trafiło na budowę dwóch ważnych obiektów PSP – nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie oraz centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (WIĘCEJ). W 2015 roku zakończyła się także współfinansowana z RPO termomodernizacja 10 strażackich budynków na terenie siedmiu miejskich i powiatowych komend: w Chełmnie, Grudziądzu, Lipnie, Mogilnie, Sępólnie Krajeńskim, Tucholi i Włocławku (WIĘCEJ).

 

Z marszałkowskiego wsparcia na zakup specjalistycznego sprzętu korzystają też strażacy ochotnicy. W ubiegłym roku kilkadziesiąt jednostek w całym regionie otrzymało aparaty do ochrony dróg oddechowych, motopompy, drabiny, łodzie, agregaty oraz inny sprzęt służący do ratowania życia, zdrowia i mienia (WIĘCEJ).

 

Trwają przygotowania do uruchomienia kolejnej puli środków dla strażaków, w ramach RPO na lata 2014-2020. Za pośrednictwem regionalnej struktury Związku Ochotniczych Straży Pożarnych przekażemy formacjom ochotniczej straży pożarnej w całym województwie 1,6 mln euro (blisko 7 mln złotych).

 

W tym tygodniu uroczystości z okazji Święta Strażaków z udziałem przedstawicieli samorządowych władz województwa odbędą się między innymi w Toruniu (4 i 6 maja), Inowrocławiu (5 maja), Mogilnie (6 maja), Wronowach w powiecie mogileńskim (7 maja), Ostrowitem w powiecie golubsko-dobrzyńskim (7 maja) oraz Jeziorach Wielkich w powiecie mogileńskim (8 maja). Wojewódzkie uroczystości odbędą 21 maja Żninie i będą połączone z uroczystym otwarcie nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 maja 2016 r.