Aktualności

Obwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Obwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Obwodnice w budowie

Finiszują prace na budowie drogowego obejścia centrum Brodnicy. Zaawansowane są również roboty na budowie obwodnicy Inowrocławia. Oba zadania – realizowane przez bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – uwzględnia Kontrakt Terytorialny Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

– Na obu inwestycjach skorzystają zarówno kierowcy jak i mieszkańcy, obwodnice wyprowadzają bowiem uciążliwy ruch tranzytowy poza centra miast. To szczególnie ważne w przypadku najbardziej przecież uczęszczanych dróg krajowych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Obwodnica w Brodnicy o długości 1,4 kilometra będzie przebiegać w ciągu drogi krajowej nr 15 i odciąży zatłoczone centrum miasta. Trasa zaczyna się na obecnym rondzie Toruńskim, następnie odbija na północny-zachód i estakadą biegnie nad linią kolejową i ulicą Wiejską i kończy się na obecnym skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Kolejowej. Powstało tam również rondo. Koszt realizacji przedsięwzięcia to blisko 48 milionów złotych.

 

Roboty budowalne są już na finiszu. Estakada pomyślnie przeszła próby obciążeniowe, trwają jeszcze przy jej odwodnieniu a do ułożenia została warstwa ścieralna nawierzchni. Prace wykończeniowe trwają na rondzie. Przed planowanym na drugą połowę czerwca uruchomieniem trasy, obiekt będzie musiał jeszcze przez procedurę odbioru.

 

Obwodnica Inowrocławia ominie miasto od wschodu i znacznie skróci czas przejazdu kierowców jadących na trasie Toruń – Poznań. Inwestycja zakłada budowę 19 km trasy z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Powstają 3 węzły drogowe ( „Latkowo”, „Jacewo” i „Tupadły” ), kilkanaście obiektów inżynierskich, przebudowywana jest także istniejąca sieć drogowa. Wartość zadania to 359 milionów złotych.

 

Na wielu odcinakach przyszłej obwodnicy trwają prace związane z wykonywaniem podbudowy i układaniem pierwszych warstw asfaltobetonu. Zaawansowane są także roboty przy obiektach inżynierskich – wiaduktach i moście na Noteci. Termin ukończenia prac to sierpień 2017 roku.

 

Trwają również przygotowania do rozpoczęcia budowy kolejnego, prawie 5-kilometrewgo odcinka inowrocławskiej obwodnicy, który powstanie na linii wschód-zachód między powstającym węzłem Latkowo a Sławęcinkiem (wylot na Bydgoszcz). W toku jest procedura związana z wyborem wykonawcy zadania.

 

Czytaj też: Drogi wojewódzkie po przebudowie

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 maja 2016 r.

 

Obwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Brodnicy w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plObwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl Obwodnica Inowrocławia w budowie, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl