Aktualności

Obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2016, fot. Andrzej Goiński
Obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2016, fot. Andrzej Goiński

Święto bibliotek

Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2016 odbyły się 10 maja w nowej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. Dwanaścioro zasłużonych bibliotekarzy otrzymało doroczne nagrody zarządu województwa. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– Święto bibliotek to zwykle powód do rozważań na temat czytelnictwa. Wierzę, że nowoczesne i dostępne, otwarte i przyjazne biblioteki będą zachęcać do sięgania po książki, podobnie jak bibliotekarze o otwartych głowach, świadomi swojej misji w nowoczesnym społeczeństwie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Doroczne nagrody dla zasłużonych dla czytelnictwa i rozwoju bibliotek odebrali pracownicy dwóch tego typu wojewódzkich placówek samorządowych – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy – oraz wyróżniający się bibliotekarze z mniejszych ośrodków.

 

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego utrzymuje cztery biblioteki – dwie biblioteki publiczne i dwie biblioteki pedagogiczne. Jeśli chodzi o nakłady na utrzymanie wojewódzkich bibliotek publicznych lokujemy się na drugim miejscu w kraju – funkcjonowanie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy i toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej kosztuje nas blisko 14 milionów złotych rocznie. Wyższe nakłady odnotowuje tylko województwo śląskie. Jako jedyny samorząd wojewódzki w kraju posiadamy dwie tego rodzaju placówki, obie funkcjonują w dobrych, europejskich warunkach. Łącznie zatrudniają blisko 300 osób i obsługują rocznie ponad 70 tysięcy czytelników.

 

Nasze biblioteki pedagogiczne – w Bydgoszczy i Toruniu – służą przede wszystkim środowisku nauczycielskiemu. Ich tegoroczny łączny budżet to blisko 7 milionów złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 maja 2016 r.

 

Obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2016, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiObchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2016, fot. Andrzej GoińskiObchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2016, fot. Andrzej GoińskiObchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2016, fot. Andrzej GoińskiObchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2016, fot. Andrzej GoińskiObchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2016, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiObchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 2016, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej GoińskiNowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, fot. Andrzej Goiński