Aktualności

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Święto artylerzystów

W piątek (3 grudnia) w Toruniu odbyły się centralne obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.

W programie wydarzenia apel poległych pod pomnikiem artylerzystów, msza święta w kościele garnizonowym, pokaz możliwości ogniowych Wojsk Rakietowych i Artylerii oraz uroczysty apel na toruńskim poligonie i pokaz sprzętu wojskowego. W porannych obchodach uczestniczył zastępca sekretarza województwa Jerzy Grochowski.

W przeddzień święta w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanku, z udziałem pełnomocnika zarządu województwa Grzegorza Borka, odbyła się prelekcja „Wojska rakietowe i artyleria – stan obecny oraz wyzwania przyszłości”.

Toruń nazywany jest stolica polskiej artylerii. To tu swoją siedzibę ma Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, a także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów, które działa na rzecz edukacji obronnej, integracji środowiska wojskowego z pozawojskowym oraz polityki proobronnej. Organizacja stale współpracuje z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiciele otrzymała najwyższe marszałkowskie odznaczenie medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Więcej Medale dla zasłużonych artylerzystów.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 grudnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 grudnia 2021 r.

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPŚwięto Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPŚwięto Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPŚwięto Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP