Aktualności

Wystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Świat kreacji Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej

Dwadzieścia osiem prac plastycznych zmarłej niedawno wybitnej toruńskiej artystki Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej można do 19 stycznia oglądać w Pałacu Dąmbskich w Toruniu. Wystawie towarzyszą prezentacja multimedialna zdigitalizowanych na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego grafik i obrazów toruńskiej malarki oraz film, w którym Krystyna Szalewska-Gałdyńska opowiada o swoim życiu i pracy.

 

Pani Szalewska była osobą wyjątkowo skromną. Chętnie opowiadała o swoich pracach, jednak nie używała przy tym wielkich słów; nie wspominała o natchnieniu i muzach, a jedynie o wielodniowym procesie cierpliwego tworzenia, do końca nie będąc pewną ostatecznego efektu. Świat chłonęła wszystkimi zmysłami, by przetworzyć w swym wnętrzu, a potem czułym, ale jednocześnie precyzyjnym rysunkiem, pokazywać go w swoich pracach. W ten sposób wzbogaciła nas o niepokojąco tajemnicze rusałki i nimfy, wyłaniające się z lasów i jezior oraz tchnące łagodnością, ciepłem i matczyną miłością Madonny […] Cyprian Kamil Norwid napisał, że „piękno jest kształtem miłości”. Pani Krystyna po prostu kochała świat: przyrodę i ludzi oraz Boga. Będzie nam jej brakowało tu na tym świecie […] – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Była jednym z najbardziej cenionych kujawsko-pomorskich twórców. Jej prace, prezentowane m.in. na 70 wystawach indywidualnych i 90 zbiorowych, podziwiała krajowa i międzynarodowa publiczność. Obecnie można je znaleźć m.in. w zbiorach Watykanu, Graphothek City Charlottenburg w Berlinie oraz muzeów w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Kielcach i Szczecinie. W 2018 roku została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Wstęp jest bezpłatny. Właścicielem prezentowanej kolekcji jest toruński dom kapłański Fraternitas.

 

Krystyna Szalewska-Gałdyńska opowiada o swoim życiu i pracy (film)

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 stycznia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2022 r.

 

Wystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWystawa prac Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej w Pałacu Dąmbskich, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP