Aktualności

Grupa teatralna ,,Bajzel'', fot. MGOK Mrocza
Grupa teatralna ,,Bajzel'', fot. MGOK Mrocza

Sukces młodych aktorów z Mroczy

Zespół teatralny Bajzel z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy będzie reprezentował nasz region w finale Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych, organizowanego przez Telewizję Polską. Oprócz młodych aktorów z Mroczy do ogólnopolskiego finału zakwalifikowały się też przedstawienia „Dziady” grupy teatralnej Strefa Młodych z Zespołu Szkół w Wałdowie (powiat świecki) i ,,Almanach pokrzywdzonych” w wykonaniu Teatru Piątka z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Toruniu.

 

Hasło IV edycji internetowego przeglądu przedstawień teatralnych to ,,Nasza klasyka i sceny Szekspira”. Przedstawienia do wojewódzkiego etapu konkursu można było zgłaszać w czterech kategoriach. Oceniało je jury specjalnie powołane z grona dziennikarzy TVP3 Bydgoszcz. Zespół z Mroczy zakwalifikował się do finału konkursu już po raz drugi. W ubiegłorocznej edycji Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych zespół teatralny Bajzel zajął II miejsce w kategorii placówek kulturalnych i innych instytucji oświatowych za spektakl ,,Legenda o pieśni” (można go zobaczyć tutaj).

 

Opiekunem grupy teatralnej Bajzel jest od 2006 roku Justyna Misterkiewicz-Hamowska. W 2016 roku została uhonorowana za swoją działalność Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii Kultura. Więcej tutaj.

 

Konkurs na najlepszy spektakl przygotowany przez uczniów organizuje Telewizja Polska w ramach projektu iTeatr. Przedsięwzięcie promuje teatr wśród uczniów szkół i wychowanków placówek oświatowych – zwłaszcza tych z terenów, gdzie nie ma dostępu do szerokiej oferty kulturalnej. W ramach projektu dzieci i młodzież mogą oglądać na żywo transmisje spektakli z teatrów w całej Polsce, realizowane przy wsparciu 16 ośrodków regionalnych TVP. W tym samym czasie relację ze spektaklu, prowadzoną za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej, może oglądać kilka tysięcy osób w różnych miejscach w kraju. Projekt wspiera też teatralne pasje dzieci i młodzieży, które mogą zgłaszać realizowane przez siebie spektakle do konkursu Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Jego podsumowanie i wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystej gali.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 stycznia 2017 r.