Aktualności

Uroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Uroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Stypendia marszałka dla sportowców (zdjęcia)

Gala wręczenia tegorocznych stypendiów sportowych samorządu województwa odbyła się w czwartek (15 marca) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Finansowe wsparcie na rozwój kariery otrzymało 142 zdolnych zawodników, a maksymalna wysokość stypendium to 350 złotych miesięcznie. W spotkaniu z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego wzięli także udział Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew – łyżwiarska para z regionu, która reprezentowała Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.

 

 – Na Kujawach i Pomorzu mamy wielu utalentowanych sportowców. Stypendia kierujemy do młodych zawodników, którzy moją już na koncie pierwsze poważne sukcesy. To wsparcie w rozwoju sportowych pasji oraz profesjonalnej kariery – mówi marszałek Piotr Całbecki.

  

Zarząd województwa przyznał stypendia 65 kobietom i 77 mężczyznom. Zawodnicy trenują w 46 klubach sportowych z 14 gmin i 12 powiatów. Reprezentują 20 dyscyplin sportowych – między innymi hokej na trawie (24 stypendia), kolarstwo (20), wioślarstwo (20), piłkę ręczną (16), lekkoatletykę (11) i kajakarstwo (9). Najwięcej stypendystów trenuje w klubach UKS Vambresia – Vorwo Wąbrzeźno, LKS Gąsawa, RTW Lotto Bydgostia, sekcji kajakarskiej CWZS Zawisza, KS Pałac Bydgoszcz, UKS Copernicus Toruń oraz ALKS Stal Grudziądz. Wśród nich jest 29 medalistów mistrzostw świata i Europy.

 

O wsparcie dla zawodników mogły się ubiegać kluby i stowarzyszenia sportowe z terenu województwa. Stypendia w wysokości do 350 złotych miesięcznie zostały przyznane na okres dziesięciu miesięcy. Łączna pula stypendialna wynosi w tym roku 380 tysięcy złotych.

 

Wśród stypendystów są:

  • Bartosz Grabowski (Włókniarz Chełmża) – Mistrz Europy i wicemistrz świata juniorów w kajakarstwie,
  • Kamila Przybyła (Zawisza Bydgoszcz) – lekkoatletyka, skok o tyczce, drużynowa wicemistrzyni Europy,
  • Nobert Kobielski (MKS Inowrocław) – lekkoatletyka, skok wzwyż, drużynowy wicemistrz Europy,
  • Daniel Rochna (UKS Copernicus Toruń) – kolarstwo torowe, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata juniorów, 2 x wicemistrzostwo Europy juniorów, sprint drużynowy i keirin,
  • Cezary Łączkowski (TKK Pacific Toruń) – kolarstwo torowe, brązowy medalista mistrzostw świata juniorów, srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów, w sprincie drużynowym i keirinie,
  • Fabian Barański (WTW Włocławek) – wioślarstwo, brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów w skiffie,
  • Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz) – kajakarstwo, brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów K2 500 m, 3 x srebrna medalistka mistrzostw Europy juniorek – K1 200 m, K2 500 m, K 4 500 m,
  • Dominika Włodarczyk (Zawisza Bydgoszcz) – kajakarstwo, podwójna mistrzyni Europy U-23 w K1 200 m i K4 500 m,
  • Oskar Miliwek (Zawisza Bydgoszcz) – strzelectwo sportowe, wicemistrz Europy juniorów pistolet 50 m drużynowo,
  • Mateusz Rudyk (ALKS Stal Grudziądz) – kolarstwo torowe, brązowy medal mistrzostw Europy U-23 wyścig drużynowy na 4000 m.

 

Pełna lista stypendystów

 

Gali wręczenia stypendiów towarzyszyło spotkanie z taneczną parą łyżwiarzy z Torunia – Natalią Kaliszek i Maksymem Spodyrievem – którzy reprezentowali nasz kraj i region na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Był to pierwszy wstęp sportowców z regionu na zimowych arenach olimpijskich po 46 latach. Nasi olimpijczycy zajęli 14. miejsce. Podczas spotkania sportowcy odebrali z rąk marszałka nagrodę finansową (2 tysiące złotych) za udział w imprezie.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 marca 2018 r.

 

Uroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia stypendiów sportowych w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl