Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło
Fot. Szymon Zdziebło

Strażackie obiekty w budowie

Na budowach dwóch ważnych obiektów Państwowej Straży Pożarnej – nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie oraz centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński) – odbyły się w poniedziałek (3 sierpnia) uroczystości wmurowania aktów erekcyjnych. Na  realizację inwestycji trafi ponad 21 milionów złotych wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

– Nowoczesny sprzęt oraz wysoki poziom wyszkolenia strażaków to gwarancja, że możemy się czuć bezpieczni. Warto podkreślić, że ośrodek szkoleniowy w Łubiance będzie jedyną taką placówką w Polsce powstającą także z myślą o strażakach ochotnikach. Druhowie z OSP zwykle jako pierwsi podejmują interwencje na terenach pozamiejskich, dlatego wysoki stopień ich wyszkolenia jest równie ważny, jak w przypadku strażaków zawodowych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

OSP w naszym województwie zrzesza ponad 34 tysiące członków. Wśród nich jest ponad 11 tysięcy czynnych strażaków.  

W Łubiance powstaje dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdą się sale szkoleniowe, część administracyjna, socjalna i sypialna oraz odnowy biologicznej z siłownią. Powstaną także dwa garaże dla wozów bojowych. Do dyspozycji strażaków będzie nowoczesna infrastruktura szkoleniowa i sportowa – boisko wielofunkcyjne, wieża szkoleniowa, ściana wspinaczkowa, bieżnia i plac do ćwiczeń musztry. Wartość wsparcia na realizację inwestycji w ramach naszego RPO to 8,6 miliona złotych. W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

Przy ulicy Dąbrowskiego w Żninie budowana jest od podstaw nowa siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z nowoczesną jednostką ratowniczo-gaśniczą. Zlokalizowany w centrum miasta obiekt położony będzie blisko planowanego węzła komunikacyjnego trasy S5, co ułatwi sprawny i szybki dojazd na miejsce akcji.

W dwukondygnacyjnym budynku znajdą się 4 dwustanowiskowe oraz 2 jednostanowiskowe boksy garażowe, pomieszczenia dla załogi (szatnia, sypialnie oraz pomieszczenia sanitarne i kuchenne), a także sala szkoleniowa oraz część administracyjna. W segmencie technicznym powstaną kolejne trzy pomieszczenia garażowe oraz magazyny. Na terenie komendy zbudowana zostanie też trzykondygnacyjna wspinalnia do sportów pożarniczych i treningowa ścianka wspinaczkowa. Na dachu umiejscowione zostanie lądowisko dla śmigłowców ratowniczych, przystosowane do obsługi lądowań nocnych, z którego będzie można przetransportować pacjentów do pobliskiego szpitala. Wysokość wsparcia na realizację inwestycji w ramach RPO  to 12,8 miliona złotych. W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

Przekazane w związku z obecnymi inwestycjami środki to kolejne wsparcie dla strażaków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czytaj też:

Sala sztabowa strażaków w Chełmnie

Sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej

Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców

Ekwipunek dla strażaków ochotników

Samochody dla strażaków

PO Kapitał Ludzki dla strażaków

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 sierpnia 2015 r.

 

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie, fot. Starostwo Powiatowe w Żninie, Urząd Miejski w Żninie, PSP ŻninUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie, fot. Starostwo Powiatowe w Żninie, Urząd Miejski w Żninie, PSP ŻninUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie, fot. Starostwo Powiatowe w Żninie, Urząd Miejski w Żninie, PSP ŻninUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie, fot. Starostwo Powiatowe w Żninie, Urząd Miejski w Żninie, PSP Żnin

Fot. Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie, fot. Starostwo Powiatowe w Żninie, Urząd Miejski w Żninie, PSP Żnin

 

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon ZdziebłoUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon ZdziebłoUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon ZdziebłoUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon ZdziebłoUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon ZdziebłoUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon ZdziebłoUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon ZdziebłoUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon ZdziebłoUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon ZdziebłoUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon ZdziebłoUroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon Zdziebło

Fot. Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), fot. Szymon Zdziebło