Aktualności

Strażackie inwestycje w Łubiance i Żninie

Strażackie inwestycje w Łubiance i Żninie

Wkrótce rozpoczną się dwie ważne inwestycje Państwowej Straży Pożarnej – budowy nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej i siedziby Komendy Powiatowej PSP w Żninie oraz centrum szkoleniowego dla strażaków w Łubiance (powiat toruński). Na realizację zadań trafi prawie 13 milionów złotych wsparcia Urzędu Marszałkowskiego w ramach naszego RPO. We wtorek (23 czerwca) zostanie zawarta umowa z firmą, która zbuduje centrum w Łubiance. Umowę dotyczącą żnińskiej inwestycji podpisano 18 czerwca.

 

– Nowoczesny sprzęt oraz wysoki poziom wyszkolenia strażaków to gwarancja, że możemy się czuć bezpieczni. Warto podkreślić, że ośrodek szkoleniowy w Łubiance będzie jedyną taką placówką w Polsce powstającą także z myślą o strażakach ochotnikach. Druhowie z OSP jako pierwsi podejmują zwykle interwencje na terenach pozamiejskich, dlatego wysoki stopień ich wyszkolenia jest równie ważny, jak w przypadku strażaków zawodowych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Ośrodek szkolenia strażaków w Łubiance będzie służył podnoszeniu kwalifikacji i poprawie umiejętności strażaków w zakresie różnych specjalizacji, między innymi współzawodnictwa sportowego. Z bazy szkoleniowej będą także korzystać strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. OSP w naszym województwie zrzesza ponad 34 tysiące członków. Wśród nich jest ponad 11 tysięcy czynnych strażaków.  

 

Projekt zakłada budowę dwukondygnacyjnego budynku, w którym znajdą się sale szkoleniowe, część administracyjna, socjalna i sypialna oraz odnowy biologicznej z siłownią. Powstaną także dwa garaże dla wozów bojowych. Do dyspozycji strażaków będzie nowoczesna infrastruktura szkoleniowa i sportowa – boisko wielofunkcyjne, wieża szkoleniowa, ściana wspinaczkowa, bieżnia i plac do ćwiczeń musztry. Koszt realizacji inwestycji to ponad 10 milionów złotych. Wsparcie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego to prawie 5 milionów złotych.

Przy ulicy Dąbrowskiego w Żninie powstanie od podstaw nowa siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z nowoczesną jednostką ratowniczo-gaśniczą. Zlokalizowany w centrum miasta obiekt położony będzie blisko planowanego węzła komunikacyjnego trasy S5, co ułatwi sprawny i szybki dojazd na miejsce akcji.

W dwukondygnacyjnym budynku znajdą się 4 dwustanowiskowe oraz 2 jednostanowiskowe boksy garażowe, pomieszczenia dla załogi – szatnia, sypialnie oraz pomieszczenia sanitarne i kuchenne, a także sala szkoleniowa oraz część administracyjna. W segmencie technicznym powstaną kolejne 3 pomieszczenia garażowe oraz magazyny. Na terenie komendy zbudowana zostanie też trzykondygnacyjna wspinalnia do sportów pożarniczych ze 100-metrowym dobiegiem i treningowa ścianka wspinaczkowa.

Na dachu umiejscowione zostanie lądowisko dla śmigłowców ratowniczych przystosowane do obsługi lądowań nocnych, z którego będzie można przetransportować pacjentów do pobliskiego szpitala. Koszt budowy obiektu to prawie 16 milionów złotych. Na realizację inwestycji Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej otrzyma prawie 8 milionów złotych wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego.

To kolejne wsparcie dla strażaków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  Czytaj też:

Sala sztabowa strażaków w Chełmnie

Sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej

Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców

Ekwipunek dla strażaków ochotników

Samochody dla strażaków

PO Kapitał Ludzki dla strażaków

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 kwietnia 2015 r.