Aktualności

Uroczystość otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Browinie po termomodernizacji, fot. Łukasz Piecyk
Uroczystość otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Browinie po termomodernizacji, fot. Łukasz Piecyk

Środki z RPO na domy dla potrzebujących

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył dziś (26 września) w uroczystym otwarciu zmodernizowanego i rozbudowanego Domu Pomocy Społecznej w Browinie (gmina Chełmża, powiat toruński). Termomodernizacja ośrodka była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Środki z naszego RPO wspierają prace inwestycyjne także w innych DPS-ach oraz placówkach świadczących pomoc na rzecz osób niesamodzielnych w regionie.

 

– W naszym RPO zarezerwowaliśmy fundusze na modernizację i rozbudowę ośrodków działających na rzecz osób, które ze względu na wiek, chorobę lub trudną sytuację życiową wymagają wyspecjalizowanego wsparcia. Chcemy, by usługi społeczne w naszym regionie były świadczone w nowoczesnym standardzie, w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do domowych – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Dom Pomocy Społecznej w Browinie to największa i jedna z najstarszych tego typu placówek w powiecie toruńskim. Obecnie mieszka w niej 125 podopiecznych. W ramach zakończonej właśnie inwestycji ośrodek przeszedł termomodernizację: stare kotły zostały zastąpione pompami ciepła wspieranymi przez ogniwa fotowoltaiczne oraz solary, docieplono też ściany i dach oraz wymieniono okna i drzwi. Suma wsparcia z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na ten cel to 1,2 miliona złotych. W ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w DPS w Browinie powstał łącznik między budynkami, przebudowano jedno z pięter ośrodka, placówka zyskała też nowe zaplecze żywieniowe.

 

Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiły budowę, rozbudowę lub modernizację także innych placówek w regionie, które niosą pomoc osobom potrzebującym, niesamodzielnym i wymagającym stałej opieki. Wśród zakończonych już przedsięwzięć jest budowa centrum pomocowego sióstr albertynek w Bydgoszczy, które mieści stołówkę oraz pokoje interwencyjne dla ofiar przemocy domowej i ośrodek terapeutyczny dla osób próbujących wyjść z bezdomności lub uzależnienia (więcej). W Brodnicy trwa rozbudowa Centrum Caritas o pomieszczenia dla środowiskowego domu samopomocy i bursy szkolnej (więcej). Samorząd województwa partycypuje też w kosztach budowy nowego Hospicjum Światło w Toruniu, które powstanie w sąsiedztwie szpitala na Bielanach (więcej). Jedną z największych inwestycji wspieranych ze środków RPO jest przebudowa budynku szpitala w Strzelnie, w którym powstanie zakład opiekuńczo-leczniczy.

 

Z myślą o pacjentach wymagających opieki długoterminowej w regionie powstanie wkrótce pięć Centrów Koordynacji Opieki Medycznej – placówek odpowiedzialnych za funkcjonowanie Dziennych Domów Opieki Medycznej, czyli instytucji dedykowanych pacjentom bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej. Centra będą też zajmować się organizacją opieki domowej. Trwa nabór wniosków na dofinansowanie tego rodzaju przedsięwzięć ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego (więcej).

 

Dzięki marszałkowskim środkom z RPO w Kujawsko-Pomorskiem powstają też wyspecjalizowane placówki świadczące pomoc na rzecz seniorów. Wsparcie inwestycyjne z RPO na utworzenie domów dziennego pobytu lub klubów seniora trafiło między innymi do gmin Barcin, Bartniczka, Aleksandrów Kujawski, Nakło nad Notecią oraz do Caritas Diecezji Toruńskiej. Wsparcie z RPO kierujemy też na działalność tego typu placówek: do tej pory pomoc trafiła na utworzenie miejsc dla 1,7 tysiąca seniorów w 40 dziennych domach pobytu (więcej) i klubów seniora dla 275 podopiecznych (więcej).

 

Lista projektów inwestycyjnych dotyczących budowy i modernizacji infrastruktury służącej osobom niesamodzielnym

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 września 2018 r.

 

Dom Pomocy Społecznej w Browinie po termomodernizacji, fot. Łukasza PiecykUroczystość otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Browinie po termomodernizacji, fot. Łukasz PiecykDom Pomocy Społecznej w Browinie po termomodernizacji, fot. Łukasza PiecykUroczystość otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Browinie po termomodernizacji, fot. Łukasz PiecykUroczystość otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Browinie po termomodernizacji, fot. Łukasz PiecykUroczystość otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Browinie po termomodernizacji, fot. Łukasz PiecykUroczystość otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Browinie po termomodernizacji, fot. Łukasz PiecykUroczystość otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Browinie po termomodernizacji, fot. Łukasz Piecyk