Aktualności

Wioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł Skraba dla UMWKP
Wioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł Skraba dla UMWKP

Srebrny medal na igrzyskach dla naszych wioślarek!

Marszałkowskie stypendystki sportowe Marta Wieliczko z Klubu Wioślarskiego Wisła Grudziądz i Katarzyna Zillmann – Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Marią Sajdak i Agnieszką Kobus-Zawojską wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych.

 

To pierwszy medal polskiej reprezentacji podczas igrzysk olimpijskich Tokio 2020.

 

Zawodniczki długo płynęły na trzecim miejscu, jednak po fenomenalnej końcówce wyprzedziły Niemki i sięgnęły po srebrny medal. Mistrzyniami olimpijskimi zostały Chinki, a brązowy medal zdobyły Australijki.

 

Srebro Polek to dziewiętnasty medal olimpijski w historii polskiego wioślarstwa. Dotychczas zdobyte: 4 złote, 3 srebrne i 11 brązowych.

 

Katarzyna Zillmann i Marta Wieliczko to zawodniczki, które w swojej karierze nieraz stawały na podium Mistrzostw Świata i Europy. Mistrzyniami świata zostały w 2018 w Płowdiw. Ze srebrnego medalu mogły cieszyć się rok wcześniej w Sarasocie i w 2019 roku w Ottensheim. Po złoto Mistrzostw Europy sięgnęły w 2018 roku, a podczas ubiegłorocznych zmagań w Poznaniu – po brąz. Katarzyna Zillmann jest również dwukrotną mistrzynią Europy U23.

 

W 2018 roku nasze wioślarski triumfowały w prestiżowym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA). Polki zostawiły konkurentki w tyle i wygrały w kategorii Żeńskiej Osady Roku.

 

Medale wioślarzy Kujaw i Pomorza na Igrzyskach Olimpijskich:

  • Rio de Janeiro 2016 rok

Złoto dwójki podwójnej – Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj z RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz

Brązowy medal czwórki podwójnej – Monika Ciaciuch – RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz

  • Londyn 2012 rok

Brązowy medal dwójki podwójnej – Magdalena Fularczy-Kozłowska RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz

  • Pekin 2008 rok

Srebrny medal czwórki bez sternika wagi lekkiej – Łukasz Pawłowski AZS UMK Wioślarstwo oraz Bartłomiej Pawełczak i Miłosz Bernatajtys z RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz 

  • Ateny 2004 rok

Złoto dwójka podwójna kategorii lekkiej – Robert Sycz RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz

  • Sydney 2000 rok

Złoto dwójki podwójnej kategorii lekkiej – Robert Sycz RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz.

 

 Departament Sportu i Turystyki

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

28 lipca 2021 r.

 

Wioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł SkrabaWioślarki ze srebrnym medalem na igrzyskach w Tokio, fot. Paweł Skraba