Aktualności

Spotkanie autorskie z Panią Krystyną Lewicką Ritter - fragment plakatu

Spotkanie autorskie z Krystyną Lewicką-Ritter

Nadgoplański Park Tysiąclecia zaprasza na spotkanie autorskie z red. Krystyną Lewicką-Ritter dziennikarką, regionalistką, autorką książki pt: „W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę”. Spotkanie odbędzie się 18 maja (czwartek) o godz. 13:30 w siedzibie Parku przy ul. Popiela 3 w Kruszwicy. Spotkanie objęte jest patronatem przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej.

 

Kilka słów od autorki: ,,Książka jest zwieńczeniem cyklu reportaży realizowanych przeze mnie w 2021 roku w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reporterska trasa, na którą zaproszę słuchaczy podczas wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną, wiedzie śladami wielu placówek muzealnych i izb tradycji. Odwiedzając je poznamy dziedzictwo kulturowe subregionów etnograficznych i krain historycznych województwa kujawsko-pomorskiego. Zagościmy wszak na Kujawach, Krajnie, Pałukach, Kociewiu, Ziemi Dobrzyńskiej, Ziemi Chełmińskiej, Ziemi Michałowskiej i w Borach Tucholskich. Jako dziennikarka regionalistka realizowałam wszystkie reportaże z tych regionów ubrana w kujawski strój ludowy. W nim także odwiedzam teraz przyjazne miejsca i ludzi, promując swoją książkę” – przyznaje Krystyna Lewicka-Ritter.

 

Każdy z podregionów województwa kujawsko-pomorskiego charakteryzuje się odrębnym dziedzictwem kulturowym i kulinarnym, posiada inny strój ludowy, odmienne zwyczaje i obrzędy, gwarę i… muzeum stojące na straży tych tradycji. Idąc śladami Oskara Kolberga, spotkamy w tych placówkach współczesnych jego naśladowców – oddanych swej pracy strażników tradycji, pracujących i działających w poszczególnych kujawsko-pomorskich subregionach. O nich także autorka opowie podczas spotkania.

 

Wykład ten prowadzony będzie w ramach projektu edukacji regionalnej Elżbiety Piniewskiej – przewodniczącej sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Nadgoplański Park Tysiąclecia
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

15 maja 2023 r.

 

Spotkanie autorskie z Panią Krystyną Lewicką Ritter - 18 maja 2023 r. godzina 13.30 w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, wstęp wolny - plakat