Aktualności

Fot. Juliusz Kola dla CEM
Fot. Juliusz Kola dla CEM

Śpiewający przegląd w Górsku

III Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych województwa kujawsko-pomorskiego odbył się 17 września w Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku w powiecie toruńskim. Wydarzenie było częścią regionalnych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Podczas przeglądu zaprezentowało się osiem zespołów: Harmonia z Górska, Melodia ze Złejwsi Małej, Pokolenia z Lubicza Dolnego, Łubianioki z Łubianki, Gniewkowianie z Gniewkowa, Kawęczynianki z Kawęczyna, Złota Jesień z Grębocina oraz Leśna Kraina z Cierpic. Imprezie towarzyszyły wystawa prac plastycznych uczestników warsztatów organizowanych przez Dom Kultury w Górsku oraz zwiedzanie Muzeum Regionalnego i Multimedialnego przy CEM.

 

Wydarzenie stanowiło część obchodzonych Europejskich Dni Dziedzictwa – największego w Europie projektu społecznego i edukacyjnego, najważniejszego święta zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.

 

Organizatorami wydarzenia były Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Dom Kultury w Górsku.

 

Centrum Edukacji Młodzieży

 

20 września 2016 r.

 

Fot. Juliusz Kola dla CEMFot. Juliusz Kola dla CEMFot. Juliusz Kola dla CEMFot. Juliusz Kola dla CEMFot. Juliusz Kola dla CEMFot. Juliusz Kola dla CEM