Aktualności

Konferencja ,,Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. Fot. Jacek Bogucki i Dariusz Gąsiorowski
Konferencja ,,Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. Fot. Jacek Bogucki i Dariusz Gąsiorowski

Debata o życiu olędrów

Od 22 do 23 września w Małej i Wielkiej Nieszawce k/Torunia odbyła się  się konferencja naukowa ,,Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. Było to kulminacyjne wydarzenie w ramach projektu pod tą samą nazwą, propagującego kulturę dawnych osadników holenderskich na ziemiach polskich. Honorowy patronat nad sesją objął marszałek Piotr Całbecki.

 

Pierwszego dnia (22 września) obrady odbywały się w sali konferencyjnej Centrum Sportu i Rekreacji Olender w Wielkiej Nieszawce. W programie m.in. odczyty na temat ojczyzny mennonitów i ich życia nad Dolną Wisłą w XVI-XIX wieku. Przewidziano też wycieczkę edukacyjną do Olęderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Jej uczestnicy zapoznali się bliżej z życiem mennonitów na naszych ziemiach. Zwiedzaniu towarzyszyły wykłady poświęcone kuchni holenderskiej w XVI-XVII wieku, wybranym zagadnieniom architektury olęderskiej Doliny Dolnej Wisły i tradycjom olęderskim. Na zakończenie odbył się pokaz filmu o mennonitach.

 

W piątek (23 września) obrady przeniosły się do Małej Nieszawki. Otworzy je przedstawienie teatralne pt. ,,Módl się i pracuj-Got met ons” na podstawie Wilkierza Wielkiej Nieszawki z 1771 roku w wykonaniu Teatru Janek Wędrowniczek w reżyserii Izabeli Płaczkiewicz. Tego dnia odbyło się też spotkanie ekumeniczne w kościele pomennonickim w Małej Nieszawce, wykład poświęcony menonickim specjałom kulinarnym i próbach ich rekonstrukcji oraz degustacja tradycyjnych potraw.

 

Organizatorami konferencji były Fundacja Ośrodek Inicjatyw Społecznych Anro w Złotorii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz toruńskie Muzeum Etnograficzne – jednostka kultury samorządu województwa.

 

Międzynarodowa sesja naukowa poświęcona olędrom była najważniejszym wydarzeniem projektu ,,Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. Ma on przybliżyć mieszkańcom województwa kulturę olęderską, m.in. przez  bezpośrednie spotkania z menonitami z Holandii i Niemiec, wycieczki szlakiem menonitów czy możliwość degustacji ich tradycyjnych potraw. Przedsięwzięcie zainaugurował 13 sierpnia występ amerykańskiego zespołu chóralnego The Hope Singers (więcej tutaj). Projekt zakończy 9 listopada wystawa prac plastycznych i fotograficznych oraz rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci i młodzieży „Ślady olęderskie w krajobrazie i kulturze – impresje plastyczne”. Więcej informacji na stronie organizatora

 

Kulturę olędrów w Kujawsko-Pomorskiem aktywnie promuje również Urząd Marszałkowski. Samorząd województwa finansuje dobiegająca końca budowę olęderskiego parku etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Będzie on rekonstrukcją tradycyjnej wsi menonickich osadników z XVI wieku, tzw. małej rządówki bagiennej. Skansen będzie częścią Muzeum Etnograficznego w Toruniu (więcej tutaj). W chacie pomenonickiej w Chrystkowie (powiat świecki) corocznie w czerwcu organizowane są także ,,Weekendy z mennonitami”. Są to pokazy codziennego życia menonitów, ukazujące obyczaje i kulturę olędrów.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 20 września 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 września 2016 r.

 

Konferencja ,,Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. Fot. Jacek Bogucki i Dariusz GąsiorowskiKonferencja ,,Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. Fot. Jacek Bogucki i Dariusz GąsiorowskiKonferencja ,,Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. Fot. Jacek Bogucki i Dariusz GąsiorowskiKonferencja ,,Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. Fot. Jacek Bogucki i Dariusz GąsiorowskiKonferencja ,,Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. Fot. Jacek Bogucki i Dariusz GąsiorowskiKonferencja ,,Olędrzy-osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy”. Fot. Jacek Bogucki i Dariusz Gąsiorowski