Aktualności

Urząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Urząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Solidarni z Białorusią

Sejmik województwa w przyjętym w poniedziałek (28 września) stanowisku wyraził poparcie dla walczących o demokrację Białorusinów. Fronton Urzędu Marszałkowskiego został wieczorem oświetlony w biało-czerwono-białych wolnościowych barwach Białorusi.

„My, radni Województwa Kujawsko-Pomorskiego, (…) pragniemy wyrazić naszą solidarność z mieszkańcami Białorusi. Ten historyczny moment, w którym białoruskie społeczeństwo w zdecydowany sposób opowiedziało się  za wolnością, niezależnością i demokratycznym rozwojem swojego państwa, wymaga naszego zdecydowanego poparcia. Dążenie do osiągnięcia pełnej suwerenności jest podstawą do budowania społeczeństwa opartego na szacunku dla każdego człowieka. (…) Jesteśmy z Wami!” – czytamy w stanowisku, które jest aktem poparcia dla Białorusinów walczących o demokratyczne przemiany w swoim kraju.

Biel, czerwień i biel, w tej kolejności w równych poziomych pasach, to historyczne barwy Białorusi, przyjęte po proklamowaniu niezależnego państwa w 1918 roku; tak wyglądała też oficjalna białoruska flaga państwowa w latach 1991-1995. Obecnie używa jej demonstrująca na ulicach opozycja.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

29 września 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 30 września 2020 r.

Urząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUrząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUrząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUrząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUrząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUrząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUrząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUrząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUrząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPUrząd Marszałkowski w barwach wolnej Białorusi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP