Aktualności

Spotkanie gospodarza województwa i prezydenta Torunia z wolontariuszami społecznego komitetu Solidarni z Poszkodowanymi w Wyniku Nawałnicy, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Spotkanie gospodarza województwa i prezydenta Torunia z wolontariuszami społecznego komitetu Solidarni z Poszkodowanymi w Wyniku Nawałnicy, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Solidarna pomoc poszkodowanym w nawałnicy

Marszałek Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski spotkali się wczoraj (31 sierpnia) z wolontariuszami uczestniczącymi w kweście prowadzonej przez społeczny komitet Solidarni z Poszkodowanymi w Wyniku Nawałnicy. Zebrane pieniądze, ponad 22 tysiące złotych, trafią do najbardziej potrzebujących, wskazanych przez lokalne samorządy i gminne ośrodki pomocy społecznej. Samorząd województwa, w oparciu o parafie Kościoła katolickiego, przekazuje też paczki z darami rodzinom w najtrudniejszej sytuacji.  

 

60 wolontariuszy, wśród nich marszałek Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski, kwestowało na ulicach miasta podczas festiwalu Skyway. Podczas wczorajszego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim obaj samorządowcy podziękowali wszystkim zaangażowanym społecznie w zbiórkę.

 

Marszałkowska pomoc doraźna w postaci pakietów darów została przekazana w pierwszej kolejności do gminy Sośno w powiecie sępoleńskim, która najbardziej ucierpiała podczas gwałtownych sierpniowych nawałnic w naszym regionie. W pierwszych transzach darów znalazły się rzeczy najbardziej przydatne ludziom, którzy kilka dni wcześniej utracili dorobek życia, a często i dach nad głową – solidnie zapakowana żywność, środki czystości i higieny osobistej, koce i pościel, wyprawki szkolne dla dzieci. 20 takich pakietów trafiło jeszcze w ubiegłym tygodniu do parafii w samym Sośnie, 68 do parafii w nieodległym Wąwelnie.

 

Kolejne wsparcie przekazaliśmy do Gostycyna w powiecie tucholskim (83 pakiety pomocowe, 65 wyprawek szkolnych i dodatkowo 70 koców), Wałdowa w powiecie sępoleńskim (5 pakietów i 30 wyprawek), Nakła oraz Ślesina i Szubina w powiecie nakielskim (łącznie 101 pakietów pomocowych i 33 wyprawki szkolne), Tucholi (42 pakiety i 13 wyprawek), a także Czujewa, Gościeszyna, Lubcza i Rogowa w powiecie żnińskim (37 pakietów i 21 wyprawek). Następne paczki w przygotowaniu.   

 

Przygotowujemy też przekazanie potrzebującym przyczep kampingowych i kontenerów mieszkalnych. Z prośbą o określenie potrzeb w tym zakresie także w tym przypadku zwróciliśmy się do parafii na dotkniętych kataklizmem terenach. Z informacji na ten temat, które spłynęły do nas w tym tygodniu, wynika, że przed zimą będzie ich potrzebowało dziesięć rodzin. Po trzy kontenery pojadą do Wielkiej Klonii i Kęsowa w powiecie tucholskim, dwie do Szaradowa w powiecie nakielskim, jeden kontener i jedna przyczepa kampingowa do Wąwelna w powiecie sępoleńskim. Zgłoszenia zbieramy jeszcze do 6 września.

 

Kolejne przygotowywane przez nas kroki to pomoc w zakupie sprzętu gospodarstwa domowego dla rodzin które utraciły wyposażenie mieszkań (według wskazań gminnych ośrodków pomocy społecznej), a także bezpłatne ferie zimowe dla dzieci. – Planujemy też zaangażowanie środków z Unii Europejskiej na uruchomienie programu ożywienia gospodarczego tej części województwa oraz projektów, których celem byłoby odtworzenie zniszczonej infrastruktury – mówi marszałek marszałek Piotr Całbecki.

 

Na początku akcji ratunkowej, w pierwszych dniach po przejściu nawałnicy, samorząd województwa przekazał interweniującym w rejonie kataklizmu formacjom Ochotniczej Straży Pożarnej 25 pilarek spalinowych do usuwania połamanych i powalonych drzew i 500 specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania zniszczonych dachów.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 września 2017 r.

 

Spotkanie gospodarza województwa i prezydenta Torunia z wolontariuszami społecznego komitetu Solidarni z Poszkodowanymi w Wyniku Nawałnicy, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie gospodarza województwa i prezydenta Torunia z wolontariuszami społecznego komitetu Solidarni z Poszkodowanymi w Wyniku Nawałnicy, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie gospodarza województwa i prezydenta Torunia z wolontariuszami społecznego komitetu Solidarni z Poszkodowanymi w Wyniku Nawałnicy, fot. Andrzej Goiński/UMWKPSpotkanie gospodarza województwa i prezydenta Torunia z wolontariuszami społecznego komitetu Solidarni z Poszkodowanymi w Wyniku Nawałnicy, fot. Andrzej Goiński/UMWKP