Aktualności

Ulica Przemysłowa w Koronowie, fot. Tymon Markowski
Ulica Przemysłowa w Koronowie, fot. Tymon Markowski

Konkurs RPO: bezpieczniej na lokalnych trasach

W naszym Regionalnym Programie Operacyjnym są środki na inwestycje na drogach gminnych i powiatowych. Wsparcie trafi na budowę, przebudowę lub modernizację odcinków tras oraz inwestycje poprawiające bezpieczeństwo kierowców, pieszych i rowerzystów.

 

– Wspierając realizację inwestycji drogowych myślimy przede wszystkim o poprawie bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz mieszkańców. Formuła współpracy samorządu województwa i samorządów lokalnych przy tego rodzaju projektach sprawdza się od lat. Dzięki niej mamy w regionie nowe obwodnice miast, w miejscu niebezpiecznych skrzyżowań powstają minimalizujące ryzyko kolizji ronda, a przy odnawianych trasach pojawiają się chodniki i ścieżki dla rowerzystów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach najnowszego naboru wniosków dofinansowanie z RPO trafi na budowę, przebudowę i modernizację dróg lokalnych, w tym węzłów i skrzyżowań. Środki pomogą też w realizacji inwestycji z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego – chodzi między innymi o elementy uspokojenia ruchu, zjazdy, zatoki przystankowe, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, sygnalizację świetlną i dźwiękową, bariery ochronne oświetlenie, kładki dla pieszych, przejścia podziemne i windy.

 

Konkurs skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego (z wyłączeniem miast prezydenckich) oraz partnerów prywatnych we współpracy z podmiotem publicznym (miasta prezydenckie wyłącznie jako partnerzy podmiotów uprawnionych do wnioskowania o dofinansowanie). Przedsięwzięcia powinny dotyczyć dróg zapewniających bezpośrednie połączenie z autostradą, drogą ekspresową, portem lotniczym, terminalami towarowymi lub terenami inwestycyjnymi.

 

Nabór wniosków rozpocznie się 29 września i potrwa do 31 października. W puli jest prawie 50 milionów złotych. Szczegóły.

 

W 2016 roku samorząd województwa podzielił środki na budowę lub modernizację blisko 200 kilometrów dróg lokalnych z puli Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (więcej).

 

Trwa też nabór wniosków w ramach RPO  na wsparcie inwestycji drogowych realizowanych na terenie miast prezydenckich. Więcej.

 

Informacja o inwestycjach drogowych realizowanych na drogach wojewódzkich

 

Beata Krzemińska

rzecznik Prasowa Urzędu Marszałkowskiego 

 

30 sierpnia 2017 r.