Aktualności

Obchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Obchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Siły zbrojne świętowały

W regionie obchodziliśmyy Święto Wojska Polskiego. W piątek (12 sierpnia) świętowali żołnierze w Inowrocławiu, w poniedziałek (15 sierpnia) uroczyste ceremonie odbyły się między innymi Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu.

 

Święto narodowych sił zbrojnych obchodzimy w rocznicę cudu nad Wisłą – czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 roku, stoczonej podczas wojny bolszewickiej. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, ponieważ łączy się z liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kościele katolickim.

 

Uroczystości w Inowrocławiu odbyły się w piątek (12 sierpnia). Rozpoczęła je msza święta w kościele garnizonowym,  w Parku Solankowym odbył się uroczysty apel a po nim koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy, pokazy sprzętu wojskowego oraz koncert zespołów klubów wojskowych Garnizonu Inowrocław.

 

W ramach bydgoskich obchodów organizowanych przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w poniedziałek (15 sierpnia, godzina 10) odbyła się uroczysta msza święta w kościele garnizonowym.

 

Gospodarzami toruńskich obchodów, które odbyły się w poniedziałek (15 sierpnia) były samorządowe władze województwa, dowódca Garnizonu Toruń, toruński magistrat oraz dowódcy toruńskich jednostek. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12 mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny. Po jej zakończeniu uczestnicy przejdą pod pomnik Artylerii Polskiej na placu ToMiTo, gdzie o godzinie 13.30 rozpocznie się oficjalna część obchodów.

 

Włocławska uroczystość odbędzie się 15 sierpnia  o godzinie 12 pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na placu Wolności. Po okolicznościowym przemówieniu uczestniczące w uroczystości delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem.

 

Grudziądzkie obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w poniedziałek (15 sierpnia) na Rynku. Poprzedziła je msza święta w grudziądzkiej farze. Odbyły się także pokazy sprzętu wojskowego na Błoniach Nadwiślańskich.

 

W Kujawsko-Pomorskiem działa kilkadziesiąt jednostek wojskowych: ważnych instytucji NATO, terenowych organów administracji wojskowej, garnizonów oraz innych formacji. W Bydgoszczy mieszczą się między innymi natowskie: Centrum Szkolenia Sił Połączonych oraz Force Integration Unit, a także Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W Toruniu działa Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Inowrocław jest siedzibą 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 2. Pułku Inżynieryjnego oraz 56. Bazy Lotniczej. W Chełmnie stacjonuje 3. Włocławski Batalion Drogowo-Mostowy, a w Brodnicy 4. Pułk Chemiczny.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 sierpnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2016 r.

 

Obchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj KurasObchody Święta Wojska Polskiego w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras