Aktualności

Spotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło www.tarantoga.pl
Spotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło www.tarantoga.pl

Setne urodziny Kazimiery Piotrowicz – rówieśniczki Niepodległej

W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób szczególny, wręczając marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, honorowaliśmy rówieśników Niepodległej, czyli osoby, które swoją pamięcią sięgają do początku odrodzonej ojczyzny, Jedną z nich jest Kazimiera Piotrowicz ze wsi Zawały w powiecie toruńskim, która 28 grudnia obchodziła swoje setne urodziny. Setną rocznicę urodzin w ostatnim czasie świętowały także rówieśniczki Niepodległej Kazimiera Słowik i Marianna Janus.

 

– Dzieciństwo i młodość osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Kazimiera Piotrowicz urodziła się 28 grudnia 1918 roku we wsi Zawały. Przez całe swoje życie, prowadząc gospodarstwo, mieszkała w rodzinnej miejscowości, tam też poznała swojego męża, z którym dochowała się piątki dzieci. Doczekała się dziesięciorga wnuków i dwanaściorga prawnuków. Nie jest pierwszą długowieczną osobą w swojej rodzinie. Jej matka dożyła 106 lat.

 

Kazimiera Słowik z Golubia-Dobrzynia setne urodziny obchodziła 10 grudnia. Urodziła się we wsi Piórkowo w powiecie golubsko-dobrzyńskim, w której spędziła dzieciństwo. Większość życia upłynęła jej w pobliskim Radominie, gdzie prowadziła, początkowo z mężem, gospodarstwo rolne.  Wychowała szóstkę dzieci. Doczekała się 13 wnucząt (12 wnuków i tylko jednej wnuczki) oraz 22 prawnucząt. Marianna Janus okrągły jubileusz urodzin świętowała 15 grudnia. Urodziła się w miejscowości Potok nieopodal Kutna. Swojego męża Józefa, z którym ślub wzięła w 1935 roku, poznała w okolicznych stronach. Po wojnie przeprowadzili się do Gdańska, w którym prowadzili ubojnię, a potem do miejscowości Gołoty w powiecie chełmińskim. Jej mąż prowadził gospodarstwo rolne, a ona sama zajmowała się domem oraz czwórką dzieci: córką i trzema synami. Doczekała się 9 wnucząt, 18 prawnucząt i 10 praprawnucząt.

 

Rówieśników Niepodległej między kwietnia a listopadem odwiedzili i wręczyli im medale członkowie zarządu i radni województwa. Wśród stulatków są bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli na frontach całej Europy, odznaczani za męstwo. Są świadectwem bogactwa historii ostatnich stu lat. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują się w naszej zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 grudnia 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 31 grudnia 2018 r.

 

Spotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło  www.tarantoga.plSpotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło  www.tarantoga.plSpotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło  www.tarantoga.plSpotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło  www.tarantoga.plSpotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło  www.tarantoga.plSpotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło  www.tarantoga.plSpotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło  www.tarantoga.plSpotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło  www.tarantoga.plSpotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło  www.tarantoga.plSpotkanie z Kazimierą Piotrowicz w dniu setnych urodzin jubilatki, fot. Szymon Ździebło  www.tarantoga.plSpotkanie z marszałekiem Piotrem Całbeckim. w Urzedzie Marszałkowskim w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiSpotkanie z Rówieśnikami Niepodległej podczas kwietniowej sesji sejmiku województwa, fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.plFot. Andrzej Goiński