Aktualności

Otwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Otwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Seniorzy aktywnie spędzą tu czas

Osoby starsze i niesamodzielne oraz ich rodziny chętnie korzystają z usług opiekuńczych świadczonych przez prężnie działające w naszym regionie domy dziennego pobytu. W poniedziałek (19 września) w Starym Kobrzyńcu w powiecie rypińskim, z udziałem członek zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej oraz radnego województwa Pawła Zgórzyńskiego, otwarto kolejną taką placówkę. Jej powstanie i działalność możliwe są dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

– Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Dzienne domy pobytu, których utworzenie wspieramy i których wiele powstaje na obszarach wiejskich, to odpowiedź na potrzeby osób w starszym wieku i ich rodzin. Zapewniają nie tylko profesjonalne usługi opiekuńcze, ale pozwalają też aktywnie spędzać czas seniorom – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Na potrzeby dziennego domu pobytu zaadaptowano budynek remizy. W obiekcie o powierzchni ponad 260 m2 powstały m.in. przestrzeń do terapii indywidualnej, pokoje do odpoczynku, sale dzienne, jadalnia oraz zaplecze kuchenne. Pomieszczenia zyskały także wyposażenie. W nowo otwartej placówce od poniedziałku do piątku od 9 do 17 trzydzieścioro podopiecznych będzie brało udział w zajęciach terapeutycznych, rozwijających zainteresowania i kontakty interpersonalne. Przygotowano m.in. biblioterapię, silwoterapię (terapię opartą na kontakcie z przyrodą) oraz choreoterapię (terapię tańcem i ruchem). Seniorzy mogą liczyć również na posiłki, zapewniony zostanie im transport z i do placówki. 

 

Dzienny dom pobytu w Starym Kobrzyńcu powstał w ramach dużego wartego ponad 23 mln zł projektu, który obejmuje zapewnienie funkcjonowania 17 tego typu placówek (w tym utworzenie 3 nowych domów) i 2 klubów seniora (w podtoruńskim Przysieku i Toruniu). Dofinansowanie ze środków RPO wyniosło ponad 19,5 mln zł.

Dzienne domy pobytu powstały lub powstaną w:

 • Jabłonowie-Zamku (w powiecie brodnickim)
 • Górznie (powiat brodnicki)
 • Chełmnie
 • Krzyżówkach (w powiecie lipnowskim)
 • Rachcinie (powiat lipnowski)
 • Stalmierzu (powiat lipnowski)
 • Młyńcu (powiat toruński)
 • Przysieku (powiat toruński)
 • Biskupicach (powiat toruński)
 • Toruniu
 • Tucholi
 • Urszulewie (w powiecie rypińskim)
 • Starym Kobrzyńcu (powiat rypiński)
 • Rypinie
 • Boniewie (powiat włocławski)
 • Szczkowie (w powiecie włocławskim)
 • Włocławku.

 

Za pośrednictwem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego na powstanie i działalność nowych dziennych domów pobytu oraz modernizację i adaptację na ich potrzeby istniejących budynków z naszego RPO trafiło ponad 186 mln złotych. Lista wszystkich projektów

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 września 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 września 2022 r.

 

Otwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie Dziennego Domu Opieki w Starym Kobrzyńcu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP