Aktualności

Kończąca VI kadencję samorządu województwa uroczysta sesja sejmiku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Kończąca VI kadencję samorządu województwa uroczysta sesja sejmiku, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

To była owocna kadencja

Zakończyła się uroczysta sesja sejmiku podsumowująca VI kadencję samorządu województwa. Wśród gości posiedzenia byli m.in. senator Ryszard Bober, poseł Zbigniew Sosnowski, posłanka Iwona Karolewska i wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch oraz przedstawiciele środowiska akademickiego, samorządowcy, reprezentacje organizacji pozarządowych i administracji rządowej. Zdjęcia do pobrania

 

– Ogromne środki przeznaczyliśmy na modernizację i rozwój szpitali, w tym szpitali powiatowych. Mimo przeciwności (pandemia, wojna za wschodnią granicą, inflacja) inwestycje w całym regionie nie zostały zatrzymane, a niektóre wręcz przyspieszyły, choćby inwestycje w obszarze dróg. Jeśli mówimy o transporcie publicznym, o kolei, to zwielokrotniliśmy finansowanie przewozów regionalnych – obecnie jest to grubo ponad 200 mln złotych, a liczba połączeń i liczba podróżnych zwiększyły się dwukrotnie. Ubiegły rok zakończyliśmy rekordowym wynikiem budżetowym – 1 950  mln złotych – i z nadwyżką budżetową. Rozliczyliśmy nasz program regionalny perspektywy 2014-2020 – to dobrze zainwestowane 10 mld złotych i 3,5 tysiąca zrealizowanych projektów. Skala wsparcia jest odczuwalna i doceniania przez mieszkańców województwa. Teraz przechodzimy w stronę większego zaangażowania środków na przedsięwzięcia społeczne, na rzecz mieszkańców, szczególnie tych potrzebujących wsparcia – seniorów, osób niepełnosprawnych, środowisk defaworyzowanych. Staraliśmy się czas tej kadencji dobrze wykorzystać, kończymy ją z podniesioną głową – powiedział przed sesją marszałek Piotr Całbecki. W wystąpieniu sesyjnym skupił się m.in. na podziękowaniach tym środowiskom, których współpraca z samorządem województwa jest szczególnie cenna. W tym kontekście wymienił m.in. samorządowców lokalnych, środowiska akademickie i środowiska skupione wokół instytucji trzeciego sektora.

 

– To była wyjątkowa kadencja. Kiedy o niej myślę i staram się krótko podsumować, przychodzą mi do głowy trzy słowa: kryzys, solidarność, empatia. Te słowa definiują wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich pięciu lat i determinowało nasze decyzje. (…) Mieszkańcy województwa pokazali nam, że potrafią i chcą się organizować społecznie, chcą pomagać i czuć się współodpowiedzialni. (…) Konsekwentnie wdrażaliśmy ideę uczestnictwa obywateli w procesie podejmowania ważnych decyzji. To był jeden z priorytetów samorządu województwa tej kadencji – stwierdziła w przemówieniu podsumowującym przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Wyraziła nadzieję, że samorządowe władze województwa nowej kadencji podtrzymają tę dobrą praktykę.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 marca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2024 r.