Aktualności

Wręczenie medalu pani Ludwice Bączyk, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Wręczenie medalu pani Ludwice Bączyk, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Są żywą kroniką naszej historii

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski złożył w środę (15 września) wizytę pani Ludwice Bączyk, należącej do Związku Sybiraków nestorce z Bydgoszczy, której wręczył marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do grona uhonorowanych medalem ze specjalnej edycji dołączyła także pani Helena Pawłowska, mieszkanka Chełmży w powiecie toruńskim, która słynie wśród sąsiadów i rodziny ze swoich słodkich wypieków. Medal przekazał jej wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Ludwika Bączyk urodziła się 10 września 1921 roku w Makowie Mazowieckim (województwo mazowieckie), a gdy ukończyła 15 lat razem z rodziną przeprowadziła się do Hancewicz (obecnie Białoruś). Podczas drugiej wojny światowej z powodu działalności politycznej rodzeństwa została z rodziną wywieziona na Syberię, do Kamienia nad Obem (Rosja), gdzie do 1946 roku brała udział w ciężkich pracach przymusowych. Większość jej rodziny nie przetrwała trudnych obozowych warunków. Po wojnie zamieszkała z bratem w Bydgoszczy. Ukończyła kurs pedagogiczny i rozpoczęła pracę w przedszkolu. Po wyjściu za mąż pomagała w prowadzeniu rodzinnego warsztatu szewskiego. Przez wiele lat opiekowała się chorą teściową, a później mężem. Obecnie mieszka w Bydgoszczy i chętnie pomaga innym.

Pełny biogram.

 

Helena Pawłowska przyszła na świat 2 sierpnia 1921 roku w Głuchowie (powiat toruński). Razem z pięciorgiem rodzeństwa dorastała w Chełmży, w której do dziś mieszka. W czasie drugiej wojny światowej została przydzielona do przymusowych robót w gospodarstwie rolnym w Warszewicach (powiat toruński), a później w okolicach Grudziądza. Podczas okupacji straciła matkę. W 1943 roku wyszła za mąż. Po wojnie pozostała w rodzinnym mieście, gdzie pracowała w banku, a później w cukrowni. Zawsze była bardzo rodzinną osobą, która troszczyła się o najbliższych. Wychowała czworo dzieci i chętnie opiekowała się czworgiem wnucząt. Ma także czworo prawnucząt.

Pełny biogram.

 

  • Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy dotąd 205 osób
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną nestorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma 109 lat.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

16 września 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 września 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Ludwice Bączyk, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Ludwice Bączyk, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Ludwice Bączyk, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Ludwice Bączyk, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Ludwice Bączyk, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Ludwice Bączyk, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP Wręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP Wręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP Wręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP Wręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP Wręczenie medalu pani Helenie Pawłowskiej, fot. Andrzej Goiński UMWKP