Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rząd najprawdopodobniej dokapitalizuje Polregio

Na wniosek marszałka Piotra Całbeckiego obradująca 27 kwietnia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) zdecydowała, że sytuacją w pasażerskich przewozach regionalnych w związku z kryzysem płacowym w kontrolowanej przez Skarb Państwa spółce Polregio zajmie się zespół złożony z marszałków województw oraz reprezentacji Ministerstwa Infrastruktury i Agencji Rozwoju Przemysłu. Wśród możliwych rozwiązań m.in. dokapitalizowanie przewoźnika.  

 

Trwający od kilkunastu dni kryzys w Polregio, którego źródłem są kwestie finansowe (maszyniści pociągów żądają kilkusetzłotowych podwyżek) to poważny problem, bo wiąże się to z zakłóceniami w ruchu pociągów, czyli po prostu z odwoływaniem kursów. W Kujawsko-Pomorskiem dochodziło do odwoływania nawet 30 pociągów na dobę; stale otwarta pozostaje też kwestia możliwego strajku, który oznaczałby paraliż na torach.

 

– Strajk dotknie wszystkich w Polsce, którzy jeżdżą koleją, na przykład dojeżdżających do pracy. Polregio nie jest w stanie zaspokoić oczekiwań płacowych pracowników; żeby to było możliwe, budżet firmy musiałby znacząco wzrosnąć. Samorządy województw są tu w podwójnej roli, jesteśmy zarówno organizatorami przewozów, jak i udziałowcami spójki przewozowej. Dlatego głowimy się, skąd wziąć te pieniądze. Będziemy zobowiązani, jeśli strona rządowa pomoże nam rozwikłać ten problem – mówił podczas posiedzenia marszałek Piotr Całbecki, podkreślając, że ingerencja Ministerstwa Infrastruktury wydaje się w tej sytuacji niezbędna, a czasu jest niewiele.  

 

Obecny na obradach przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu zaapelował o powołanie grupy, która byłaby w stanie wypracować niedoraźne rozwiązania kompleksowe. Problemy Polregio to bowiem nie tylko kwestie płacowe, ale też konieczność podniesienia standardu usług (m.in. tabor Polregio wymaga wymiany). Na powołanie zespołu, który rozpocznie prace najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu, przystała strona rządowa; gospodarzem i koordynatorem będzie Ministerstwo Infrastruktury. Sprawą Polregio zajmuje się dziś także sejmowa Komisja Infrastruktury, co może być dobrym otwarciem do właściwych działań. Wcześniej swoją własną grupę roboczą zajmującą się kryzysem w pasażerskich przewozach kolejowych powołał Konwent Marszałków.  

 

KWRiST zdecydowała się też na powołanie zespołu doraźnego do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy, który zajmie się aktualną sytuacją i stworzy wstępne założenia dla długofalowej polityki państwa w tej dziedzinie. Gremium ukonstytuuje się także jeszcze w tym tygodniu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 kwietnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2022 r.