Aktualności

Konferencja Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Konferencja Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kontakt: to co najciekawsze we współczesnym teatrze europejskim

Festiwal wraca do corocznej formuły, aby realizować swój główny cel – spotkanie najważniejszych premier zza wschodniej i zachodniej granicy, by pełnić rolę polskiego okna na teatr europejski i światowy. Program festiwalu.

 

– Format festiwalu wykreowany przez Krystynę Meissner wciąż ma w sobie aktualność, dlatego nie warto rewolucjonizować go na siłę. Chciałabym wrócić do idei Kontaktu jako festiwalu, który odświeża spojrzenie polskich widzów, kreuje nowych liderów teatralnej Europy, pokazuje, jak bardzo – znów! – potrzebujemy wspólnej rozmowy ponad społecznymi i ideologicznymi uprzedzeniami, polskimi partykularyzmami – zapowiada Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy.

 

Tegoroczna edycja odbędzie się w dwóch terminach. W dniach 21–27 maja 2022 na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle (ze Szwajcarii, Rumunii, Czech i Litwy), prapremierowy spektakl stworzony przez ukraińskie artystki na zaproszenie Festiwalu oraz spektakl gospodarzy. Pokazom będą towarzyszyć rozmowy z twórcami, warsztaty mistrzowskie dla studentów szkół teatralnych i wystawa.

 

W terminie 11–12 czerwca 2022 zaplanowano sesję dyskusji „Zszywanie Europy. Rozmowy dla Krystyny Meissner” połączoną z uroczystym nadaniem Scenie na Zapleczu imienia Krystyny Meissner. Odbędą się także dwa pokazy nowej premiery Krystiana Lupy.  

 

– Spektakle zaproszone w tym roku na festiwal analizują w mniejszym lub większym zbliżeniu współczesne społeczeństwo, pokazują co dzieje się z człowiekiem poszukującym wolności i rozpoznającym swoje miejsce w społeczeństwie, na ile kompromisów musi być przygotowany lub z ilu ideałów musi zrezygnować, aby nie zostać wykluczonym – dodaje Renata Derejczyk.

 

Spektakle:

Festiwal Kontakt 2022 otworzą Pieśni bez słów Thoma Luza (Zurych/Szwajcaria). Pięcioro muzyków-performerów odtworzy minuta po minucie, dźwięk po dźwięku wypadek samochodowy, do którego doszło nocą na leśnej polanie. Teatr Luza skupia się na napięciach między muzyką a słowem, tworzy prowokacyjne obrazy, niepowtarzalną atmosferę.

 

Kolejny spektakl to Stracone złudzenia Jana Mikuláška (Praga/Czechy), którego interesują mechanizmy społeczne i współczesny portret zbiorowości, zamknięty w surowych, ciasnych przestrzeniach. W przedstawieniu na podstawie słynnej powieści Balzaca bohaterowie uwięzieni są w klaustrofobicznym pomieszczeniu, w którym mieści się pełen hipokryzji świat paryskich elit.

 

Noce i dnie w reżyserii Michała Siegoczyńskiego to najnowsza produkcja Teatru Horzycy, czyli. Historia Bogumiła i Barbary odbija się w nim we współczesnym lustrze, pozostając w dialogu z powieścią Marii Dąbrowskiej i kultowymi ekranizacjami.

 

Z kolei Radu Afrim (Bukareszt/Rumunia) w Trzech siostrach proponuje nową wersję klasycznej sztuki, halucynacyjne i bardzo aktualne wznowienie historii opowiadanej już wiele razy. Trzy siostry to mocny, szokujący spektakl, który wyprowadza widza ze strefy komfortu, daleko odbiegający od spektakli ukazujących schematycznie rosyjskiego ducha.

 

Yana Ross (Wilno/Litwa) główne tematy Opowieści lasku wiedeńskiego, czyli nacjonalizm, tradycje kulturowe i hipokryzja, umieszcza w swoim spektaklu we współczesnym kontekście litewskim. To tragikomedia, która wywołuje śmiech, ale w pewnym momencie widz może poczuć się bardzo nieswojo…

 

Kończący Festiwal Imagine Krystiana Lupy to artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Lupa wychodząc od słów piosenki Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w świecie, w którym duchowość została skomercjalizowana lub upolityczniona.

 

Prapremiera artystek z Ukrainy:

Życie na wypadek wojny to interdyscyplinarny projekt tworzony przez ukraińskie artystki zmuszone uciekać przed wojną, które osiadły w regionie kujawsko-pomorskim. Prapremiera powstaje na zaproszenie Festiwalu Kontakt w koprodukcji z Teatrem Polskim i Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

W spektaklu twórczynie będą starały się odpowiedzieć m.in. na pytania, czy da się opowiedzieć traumę i jak mówić o wojnie, która wciąż trwa? Wraz z artystkami będziemy próbować przetrwać, walczyć, chować się czy zdobywać nowe umiejętności. A wszystko to przetkane autentycznymi historiami zebranymi przez twórczynie w sieciach społecznościowych.

 

Wystawa i spotkanie „Zszywanie Europy. Rozmowy dla Krystyny Meissner”:

Krystynie Meissner, która zmarła 20 lutego tego roku w wieku 89 lat, będzie poświęcona wystawa fotografii zatytułowana „Krystyna Meissner w Toruniu”, dostępna od 24 maja przed wejściem głównym do teatru.

 

W 1991 roku Krystyna Meissner przedstawiała formułę nowego festiwalu w ten sposób: „Aktualnie istnieje potrzeba zszywania Europy, Wschodu z Zachodem”. Minęły ponad trzy dekady, a te słowa ponownie nabrały aktualności. Idea wyrażona w przededniu pierwszej edycji Kontaktu dziś może wydawać się jeszcze trudniejszym wyzwaniem.

 

Dlatego 12 czerwca zapraszamy na spotkanie z ludźmi teatru, których zawodowe ścieżki skrzyżowały się z Krystyną Meissner. Będziemy rozmawiali z jej współpracownikami oraz z artystami, których twórczości towarzyszyła. Wspólnie z dyrektorami festiwali teatralnych zastanowimy się nad tym, jak odpowiedzieć na dwa kryzysy – pandemiczny i wojenny. Jak w tej sytuacji twórczo kontynuować działania, których prekursorką była Krystyna Meissner?

 

Spotkanie zakończy nadanie Scenie na Zapleczu imienia jej inicjatorki, Krystyny Meissner.

 

Biuro prasowe Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu

27 kwietnia 2022 r.

 

Konferencja Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja Festiwalu Kontakt w Teatrze Horzycy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFestiwal Kontakt - Plakat