Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras
Fot. Mikołaj Kuras

Gęsina w Rypinie

Województwo kujawsko-pomorskie słynie z dwóch ras gęsi: kołudzkiej i rypińskiej. Ich mięso cenione jest ze względu na wyjątkowe walory smakowe i składniki odżywcze. Wszyscy miłośnicy gęsi rypińskiej mieli okazję skosztować dań z jej smacznym mięsem w sobotę (9 listopada) na doroczny festynie w Rypinie.

Impreza, która odbyła się pod hasłem „Piknik rodzinny w Rypinie przy najlepszej gęsinie” od lat towarzyszy naszej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.  W tym roku festyn odbył się w hali Rypińskiego Centrum Sportu.

Rosnąca popularność gęsiny to efekt naszej corocznej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”. W kalendarzu już na stałe zapisały się organizowane przez nas gesinowe festyny, warsztaty kulinarne i konkursy. Towarzyszy im festyn w Rypinie, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Dla wszystkich uczestników tegorocznego festynu w Rypinie organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Udział w imprezie był okazją do spróbowania dań z cenionego, smacznego gęsiego mięsa oraz zaopatrzenia się w produkty prosto od lokalnych wytwórców. W programie festynu znalazły się między innymi prelekcje naukowe dotyczące chowu gęsi, warsztaty kulinarne prowadzone przez naukowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, specjalistów kuchni staropolskiej, warsztaty pisarskie prowadzone przez rypińskich muzealników, warsztaty zdobnicze, łucznicze i taneczne oraz konkursy z nagrodami dla całych rodzin. O najmłodszych zatroszczyli się animatorzy, którzy przygotowali wspólne gry i zabawy. Uczestnicy festynu mogli także wziąć udział w pokazach tradycyjnego tańca oraz darcia pierza. Rodzinne świętowanie umiliły występy artystyczne. Wydarzenie wspiera finansowo samorząd województwa.

Więcej informacji o festynie na stronie organizatora.

Więcej o akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” czytaj także:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

5 listopada 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2019 r.