Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Ryanair będzie latał z Bydgoszczy do Kijowa

Będą kolejne bezpośrednie połączenia lotnicze Bydgoszcz-Kijów i Kijów-Bydgoszcz. Ryanair, jeden ze światowych liderów w lotniczych przewozach niskobudżetowych, uruchomia dwa loty tygodniowo do stolicy Ukrainy począwszy od 28 października. We wtorkowej (26 czerwca) konferencji prasowej w bydgoskim Porcie Lotniczym uczestniczyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, prezes spółki zarządzającej portem Tomasz Moraczewski, przedstawiciele samorządów Bydgoszczy i Torunia, a także przedstawiciel irlandzkiego przewoźnika.

 

– Kierunki wschodnie cieszą się dużym powodzeniem, co, zważywszy na informacje o rosnącej liczbie odprawianych w Bydgoszczy pasażerów, pozwala z optymizmem myśleć o przyszłości regionalnego lotniska – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Uruchamiana jesienią kijowska (lotnisko docelowe Kijów Boryspol) linia Ryanaira będzie drugim lotniczym połączeniem do tego miasta z Bydgoszczy. Począwszy od 2 sierpnia będą tam latać, także dwa razy w tygodniu, samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT, które siadać będą na lotnisku Kijów Żulany. Trzecim kierunkiem ukraińskim jest Lwów, gdzie także latają maszyny w barwach LOT-u.

 

Pozostałe oferowane z Bydgoszczy bezpośrednie połączenia to Frankfurt, Londyn, Birmingham, Glasgow, Dublin i Düsseldorf. Jak zwykle o tej porze roku uruchomione zostały także atrakcyjne wakacyjnie kierunki czarterowe.

 

Pierwszy kwartał tego roku był dla Portu Lotniczego w Bydgoszczy najlepszym w historii. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 skorzystało z niego ponad 75 tysięcy pasażerów, o 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Maj był siódmym z kolei miesiącem dwucyfrowych wzrostów i najlepszy majem w historii lotniska – wzrost w porównaniu do maja 2017 wyniósł ponad 18 proc., z usług lotniska skorzystało 35,5 tysiąca pasażerów. Pierwsze 5 miesięcy 2018 roku port zamknął liczbą 145 803 odprawionych pasażerów (wzrost o 25 proc. w porównaniu z okresem styczeń-maj 2017). Wzrost zainteresowania pasażerów dotyczy szczególnie codziennych połączeń do wielkiego portu przesiadkowego we Frankfurcie, lotów do Lwowa oraz kierunków do Wielkiej Brytanii. Deklarowane wiosną przekroczenie pułapu 400 tysięcy pasażerów do końca roku wydaje się realne.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 czerwiec 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2018 r.

 

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKP