Aktualności

Uroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Uroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Ruszamy z budową drogi z Lipna w kierunku Płocka

Przedstawiciele samorządu województwa, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz firmy Eurovia podpisali 15 marca w Urzędzie Marszałkowskim umowę na modernizację 22-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa. Gruntowna przebudowa, dzięki której poprawi się bezpieczeństwo i komfort podróżowania, będzie kosztować 59 mln złotych.

 

– To jedna z 14 inwestycji na drogach wojewódzkich, którą zamierzamy sfinansować w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Trasa zostanie przebudowana w oparciu o najlepsze standardy zakładające poprawę bezpieczeństwa i jakości podróżowania. W ciągu półtora roku projekt będzie rozliczony – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Trasa między Lipnem i granicą województwa komunikuje gminy Lipno i Tłuchowo z drogą krajową numer 10. Po przebudowie będzie to również wygodne i bezpieczne połączenie pomiędzy Toruniem i Płockiem (z wykorzystaniem wspomnianej drogi krajowej nr 10).

 

Firma Eurovia Polska wykona zadanie za kwotę 58,9 mln zł i obejmie prace 7-letnią gwarancją. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2018 roku. Plac budowany zostanie przekazany na przełomie marca i kwietnia. Prace rozpoczną się od pomiarów geodezyjnych i wycinki drzew (wycinkę drzew zrekompensują nowe nasadzenia).

 

– To największa inwestycja drogowa w powiecie lipnowskim od lat. W ramach prac jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Przy drodze powstaną pobocza, zaplanowano też przebudowę zatok autobusowych i budowę nowych, a przejścia dla pieszych zostaną oświetlone – mówi członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

 

Drogowcy poprawią też geometrię ważniejszych skrzyżowań oraz wyremontują i przebudują 8 przepustów. Na całej trasie pojawi się nowe oznakowanie pionowe i poziome. Projekt uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych np. poprzez montaż ryflowanych elementów nawierzchni chodników (z wypustkami lub wgłębieniami).

 

W Kamieniu Kotowym skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 541 (Dobrzyń nad Wisłą-Sierpc) zostanie przebudowane na 4-wlotowe rondo. Przewidziano też modernizację 200-metrowego fragmentu drogi nr 541, przy którym powstanie miejsce do ważenia pojazdów. Ze względu na to, że drogę przekraczają między innymi łosie, przewidziano niestandardowe, łagodne profilowanie skarp na odcinku leśnym. Pod drogą znajdzie się też 25 przepustów dla niewielkich zwierząt.

 

Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe na odcinkach Lipno-Wierzbick oraz Jasień-Kamień Kotowy. Miasto Lipno oraz gminy Lipno i Tłuchowo wsparły modernizację drogi łącznie kwotą ponad 2,1mln zł.

 

Podpisy pod umową z wykonawcą inwestycji złożyli marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Mirosław Kielnik oraz dyrektor bydgoskiego oddziału firmy Eurovia Bogusz Czupryński. W uroczystości wzięli również udział zastępca burmistrza Lipna Jolanta Zielińska, przewodniczący Rady Gminy Lipno Bohdan Nowak, wójt gminy Lipno Andrzej Szychulski, wójt gminy Tłuchowo Krzysztof Dąbkowski oraz przewodnicząca Rady Gminy Tłuchowo Wioletta Kuczmarska.

 

Wcześniej samorząd województwa uruchomił już kilka innych dużych inwestycji na drogach wojewódzkich:

  • ze Żnina do granicy województwa (nr 251), rozpoczęły się prace budowlane – WIĘCEJ,
  • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548), przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą – WIĘCEJ,
  • z Brześcia do Kowala (nr 265), trwa wybór wykonawcy – WIĘCEJ,
  • z Tucholi do Świecia (nr 240, dwa odcinki), trwa wybór wykonawcy – WIĘCEJ.

 

 

Modernizacja trasy nr 559 w skrócie:

– Długość drogi – 22 km

– Termin realizacji – czerwiec 2018 roku

– Koszt zadania – 58,9 mln

– Gwarancja – 7 lat

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

15 marca 2017 r.

 

Uroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste podpisanie umowy na modernizację drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl